روز شمار وقايع آذربايجان در سال1384

 

 

تهيه و تنظيم:تايماز نظمي

 

 

کاري از:

مرکز تحقيقات مجمع دانشگاهيان آذربايجاني (آبتام)

 

آدرس:تهران- صندوق پستي 159-16845

E-mail:azbiltop_gis@yahoo.com

 

 

 

 

 

 

 

فهرست مطالب:

 

مقدمه

بخش اول:مهمترين حوادث و وقايع سال

بخش دوم:دستگيري،احضار و احکام صادره براي فعالين سياسي فرهنگي و اجتماعي آذربايجان

بخش سوم:ادامه اعتزاض مدني به تحريف گران و نژاد پرستان باستان گرا

بخش چهارم:ناآرامي و خشونت كردها در آذربايجان

بخش پنجم:ديگر مراسم و برنامه هاي فرهنگي- مدني

بخش ششم:نامه هاي بي پاسخ

بخش هفتم:بيانيه و اعتراضات رسمي تشكل ها و فعالين حقوقي حركت ملي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مقدمه:

تاريخ را شناسنامه فرهنگي هر ملت مي نامند. بازخواني تاريخ و استفاده از تجارب تلخ و شيرين حوادث و وقايع تاريخي براي فعالين جنبش هاي اجتماعي و سياسي لازم و ضروري مي باشد بطوريکه گفته مي شود:" تدوين تاريخ به اندازه آفرينش تاريخ اهميت دارد"

نگارنده با درک اهميت تاريخ نگاري و ثبت وقايع، در نظر دارد با گرد آوري حوادث و وقايع مهم حرکت ملي در سال 1384 آنها را در اختيار محققين و علاقمندان قرار دهد.

هرچند در بطن حوادث بودن و از نزديک مشاهده کردن خيلي از وقايع و حوادث، از ويژگيهاي برتر اين نوشته است ولي با توجه به مشکلات متعددي چون عدم وجود گردش راحت اطلاعات و کمبود منابع اطلاع رساني و خبر رساني، بديهي است نوشته زير جامع و کامل نخواهد بود.بخصوص بخش دوم نوشته پيش رو که مربوط به "دستگيري،احضار و احکام صادره براي فعالين سياسي فرهنگي واجتماعي آذربايجان"مي باشد بنا به مشکلات متعددي که براي خوانندگان بيش از هر چيز واضح و روشن است داراي کمبود و نقصان هايي خواهد بود که اميد است دوستان آگاه، به تکميل نوشته حاضر بپردازند.

حال با توجه به محدويت هاي پيشرو و برخي مصلحت سنجي ها، نگارنده سعي کرده است بدور از گرايشات شخصي و حزبی حوادث و وقايع منطقه را از راههاي ممکن من جمله سايتهاي اينترنت ، نشريات دانشجوئي و غير دانشجوئي،مشاهده حضوري و... جمع آوري نموده و بصورت يکجا ارائه نمايد.

اميد است با مطالعه تاريخ نگين طلايي کشور، با ديدي واقع بينانه و منطقي به قضاوت نشسته و نقاط مثبت آن را تقويت و ضعف آن را بر طرف سازيم.

 

 

تايماز نظمی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بخش اول:

مهمترين حوادث و وقايع سال

 

 

 

نهمين دوره انتخابات رياست جمهوري

آذربايجان با کمترين مشارکت اعتراض مدني خود را نشان داد.

بي شك نهمين دوره انتخابات رياست جمهوري مهمترين حادثه سياسي كشور در سال 1384 بود.در اين انتخابات فعالين

حرکت ملي آذربايجان با اتکاء به تجربيات پيشين خويش،در صدد بود تا از اين فضا حداکثر استفاده را برده و اينبار گوي سبقت را به رقيب وانگذارد.به همين خاطر حتي از ماهها پيش از آغاز سال 84 بحث و رايزني در مورد چگونگي موضع گيري در قبال اين واقعه مهم شروع شد.

اينبار حركت ملي آذربايجان در اقدامي سنجيده كه نشان از پختگي روشنفكران و فعالين حركت داشت با اين واقعه برخورد كر.نقد عملكرد كانديداهاي احتمالي انتخابات در نشريات ،جلسات و نشست هاي حضوري با كانديداها و نمايندگان آنها، از جمله حوادث اين انتخابات بود.

با حضور مصطفي معين،کروبي،علي اكبر ولايتي،محسن رضائي،اکبر اعلمي و... در دانشگاههاي تبريز، تهران، زنجان، اروميه و... دانشجويان آذربايجاني با تسلط و اشراف كامل به موضوع، در قبال آنها موضع گيري كرده و عملكرد هركدام را بدزستي به نقد كشيدند.

18 ارديبهشت اكبر اعلمي نماينده مردم تبريز در مجلس شوراي اسلامي و كانديداي انتخابات رياست جمهوري به اورميه سفر کردوبه شدت مورد انتقاد دانشجويان قرار گرفت.

کروبي عصر روز پنج شنبه 5 خرداد در سالن سينما تربيت اروميه سخنراني کرده و در جواب به اعتراض يکي از حضار در خصوص عملکرد ضعيف خود در مجلس ششم در مورد قوميتها، رياست مجلس را فاقد اختيارات اجرائي دانسته و قول داد در صورت رئيس جمهور شدن اصل 15 و 19 قانون اساسي را اجرا کند.همچنين حاج آقا کروبي در ديدار با جمعي از فعالين آذربايجاني حوزه تهران هم قول اجراي اصل 15 قانون اساسي را داده بود.

علي اکبر ولايتي مشاور عالي مقام معظم رهبري در امور بين الملل در جمع خبرنگاران استان اردبيل گفت:"ضمن حفظ تماميت ارضي ايران و يکپارچگي کشور بايد مطالبات اقوام ايراني احقاق شود.

معين در دانشگاه تبريز هنگام سخنراني در مورد فرهنگ آذربايجان آن را خرده فرهنگ ناميد که به شدت مورد انتقاد حاضرين قرارگرفت.و مجبور به عقب نشيني از موضع خود شد و در دانشگاه علم و صنعت هم مورد انتقاد دانشجويان آذربايجاني قرارگرفت.ايشان دليل عدم فعاليت خويش در دوران وزارت علوم را مصوبات شوراي عالي امنيت ملي خواند و گفت در صورت رئيس جمهور شدن رياست اين شورا با خودم خواهد بود که به قوميت ها رسيدگي خواهم کرد.

دکتر شيرزاد عضو شوراي مرکزي جبهه مشارکت در مسجد جامع شهرستان خلخال زير انتقادات دانشجويان آذربايجاني هيچ حرف براي گفتن پيدا نکرد و از پاسخ دادن به سوالات طرفه رفت.محسن رضائي در جمع دانشجويان آذربايجاني تبريز مراسم قلعه بابک را قانوني دانست.و....

حوادث قبل از انتخابات براي آذربايجان دست آوردي بزرگي داشت و براي اولين بار در کشور مسائل ملي و قومي بيش از تمام مسائل و مشکلات مردم منطقه مطرح گرديد و ملت آذربايجان بيش از پيش با حقوق ملي و قومي خويش آشنا شدند.

همچنين نتيجه انتخابات،در حوزه انتخابيه آذربايجان هم بسياري را شگفت زده کرد. نتيجه انتخابات در متن خود معاني و مفاهيمي را داشت که مي توان مسئولين کشور را به تفسيرها و تفکرهاي عميق تر از گذشته سوق دهد و آنها را در برنامه ريزيهاي آتي که نيازمنديهاي اقوام و اقشار مختلف جامعه را بيشتر از گذشته در نظر بگيرد.اين نتايج بيش از همه،فعالين حرکت ملي آذربايجان را به آينده اميدوار کرد.

در مرحله اوّل اين انتخابات ملت آذربايجان بعد از کردستان کمترين رأي را به صندوقها ريختند.معدل رأي سه استان آذربايجان شرقي،آذربايجان غربي و اردبيل کمتر از 50 % بود،و اين در حالي است که در بعضي از استانهاي کشور بيش از 95 % مردم در انتخابات شرکت کرده بودند و ميانگين شرکت کنندگان کشور در انتخابات مرحله اوّل نيز 63 % بود.

رأي دهندگان آذربايجاني علاوه بر اينکه کمترين رأي را به صندوقها ريختند،بيشترين آرا خود را هم بنام کسي ثبت کردند که از منشور اوليه و 28 ماده اي روشنفکران آذربايجاني که در آستانه انتخابات نهمين دور رياست جمهوري انتشار داده بودند، حمايت کرده بود.همچنين فرداي انتخابات مهندس مهر عليزاده همان کسي که اولين راي را در آذربايجان بدست آورده بود- با صدور بيانيه ايي از حضور ترکها و آذربايجانيها قدرداني کردند.

تدوين اوليه منشور حرکت ملي آذربايجان

ترسيم دوايرمتحدالمرکز

فعالين حرکت ملي آذربايجان با درک شرايط حساس منطقه و بين المل تصميم به تدوين مانيفست حرکت ملي آذربايجان نمودند.

اين منشور که جهت تنظيم و تهيه آن جلسات متعددي با حضور طبف هاي مختلف حرکت در اکثر شهرها و مناطق آذربايجان برگزار گرديد سرانجام پيش نويس آن اوايل سال 1384 آماده شد و جهت بررسي نهائي روي تلکس خبرگزاري ها قرارگرفت.

متاسفانه بنا به عللي، تا پايان سال1384 خبري از تکميل نهائي اين منشور منتشر نشده است.اميد است در سال جديد اين حرکت عظيم تکميل شده و مانيسفت حرکت ملي آذربايجان به چندين زبان دنيا منتشر گردد.در قسمتي از اين مانيفست آمده است:

حرکت ملي آذربايجان:

 با اعتقاد به:

* آزادي و کرامت انسانها و ملتها بر اساس حق تعيين سرنوشت ملي بدون مداخله ديگران.

* دموکراسي و پلوراليسم.

* حق داشتن زندگي سعادتمند براي ملت و آحاد جامعه.

 با احترام به:

* معنويت و ارزشهاي والاي انساني و پوياي دين مبين اسلام.

* منشور سازمان ملل متحد.

* اعلاميه جهاني حقوق بشر.

* کنوانسيون رفع کليه اشکال تبعيض عليه زنان.

* کنوانسيون جهاني حقوق کودک.

* اعلاميه جهاني حقوق زباني.

* اعلاميه جهاني حقوق جمعي خلقها.

به عنوان حرکتي عدالت طلبانه، هويت خواهانه، آزاديخواهانه، مدرن، ملي و مدني با عزمي راسخ معتقد و متعهد .در چهار بخش زير نظرات و ديدگاه حرکت را بيان داشته است.

 الف) حقوق و آزاديهاي فردي  ب) حقوق و آزاديهاي اجتماعي  ج) حقوق و آزاديهاي ملي  د) حاکميت و حکومت

 

تحريف اسامي جزاير درياچه اروميه

قطره آبي روي حناي رنگين تزوير

در حالي هنوز چند روزي ازاعتراض هاي بي سابقه برخي اقشار مختلف مردم ايران نسبت به اقدام نشريه جغرافيائي اينتر نشنال در مورد درج عنوان "خليج عربي" در نشريه خويش نگذشته بود سازمان آموزش‌وپرورش‌ استان آذربايجان غربي، در اقدامي سؤال‌برانگيز اسامي 60 جزيره درياچه اروميه را از تركي به فارسي تغيير داد.

اين اقدام شونيستي و نژادپرستانه شايد آزموني کوچکي براي مدعيان تحريف تاريخ بود که متاسفانه در اين آزمون هم بسان يکصد سال گذشته با شرمساري تمام شکست خوردند. و هيچ کس جزء آذربايجان هميشه مظلوم کوچکترين اعتراضي به اين عمل نژاد پرستانه و مغرضانه نکرد.

اين سازمان طي نامه‌اي از مديران و دبيران مدارس مقطع متوسطه استان آذربايجان غربي خواسته است تا از اين پس، به جاي نام‌هاي تركي جزاير درياچه اروميه، از اسامي فارسي آن استفاده كنند. اين اسامي که توسط گروه جغرافيايي سازمان آموزش‌وپرورش‌ آذربايجان غربي تهيه شده است در سال دوم متوسطه براي كليه رشته‌ها، درس جغرافيا گنجانده شده بود.

اين اقدام سازمان آموزش‌وپرورش‌ آذربايجان غربي، خشم بسياري از روزنامه‌نگاران، فعالان فرهنگي، تشكلات غيردولتي و حتي دبيران آموزش‌وپرورش‌ و دانش آموزان مدارس را بر انگيخت.

"مجمع دانشگاهيان آذربايجان"- "انجمن صنفي نشريات دانشجويان آذربايجاني"- جمعي از دانشجويان هويت طلب دانشگاه تبريز،فعالين فرهنگي و مطبوعاتي آذربايجان غربي و... از جمله معترضان به اين اقدام بودند. برخي دانش‌آموزان و دبيران مقطع متوسطه استان، گفته ‌بودند كه در صورت عدم لغو اين بخشنامه، از حضور در كلاس‌هاي درس، خودداري خواهند كرد.

سر انجام با هوشياري ملت آذربايجان اين اقدام شوونيستي در نطفه خفه شد و يکي از سياستهاي آسيميلاسيون آذربايجان با شکست مواجه شد.

 

24 آوريل 2005

ارامنه با مجوز رسمي در" ام القراي اسلام" تظاهرات کردند.

امسال هم بسان چند سال گذشته همزمان با سالگرد 24 آوريل ، ارامنه موجود در ميهن اسلامي مان مراسم و برنامه هاي خاص خود را براي اين روز تدارک ديدند.

امسال ارامنه برخلاف سال قبل، با مجوز رسمي کميسيون ماده 10 احزاب و در شهر تهران- ام القراي اسلام - وبا تمهيدات بينظير دولت وقت ، مراسم پرشكوهي را درخيابانهاي تهران برپا نمودند.

اما از صحنه هاي به ياد ماندني مراسم 1384 حضور خودجوش متعرضان تحريف تاريخ در آنسوي مسير ارامنه جهت اعلام انزجار و خشم خود از اين عمل غير انساني بود.آري! اگر آنسوي مسير ارمني موج ميزد، در اين سو هم صدها نفر آذربايجاني غيور که در اعتراض به تحريف تاريخ و دروغپراکني ارامنه گرد هم آمده بودندخروشان بودند.

جمع کثيري ازفعالان جوان حرکت ملي آذربايجان در اعتراض به تحريف تاريخ توسط داشناکهاي ارمني در خيابانهاي مركزي تهران تجمع و راهپيمايي كردند. جوانان آذربايجاني چنان منسجم و با قلبهاي راسخ به ميدان نبرد حق عليه باطل رفتند که رنگ از رخسارة هزاران تن از ارامنهاي که با هماهنگي کليساي سياستپيشة کرکيس و سفارت ارمنستان تجمع يافته بودند پريد. بسياري از آنها با ديدن آذربايجانيهاي مسلمان، صحنه را ترک گفتند.

لکن آنها با شکوه هر چه تمامتر و با مشتهايي گره کرده با شعار "ارمني جنايت ميکند، خاتمي حمايت ميکند" به تظاهراتي شکوهمند دست زدند که تاريخ دروغ پراکني ارامنه چنين روزي به خود نديده بود. آنها حدود يک ساعت در شلوغترين ميدان و بلوار شهر تهران به راهپيمايي پرداختند و تمام توان خود را در افشاء اين نيرنگ پليد به کار بستند. 

در ساعت 10.30 دقيقه برتعداد شرکت کنندگان بحدي اضافه شد که حضور آنها در ميدان وليعصر کاملاً محسوس بود.

اين امرسبب هشدارهاي مكرر نيروهاي امنيتي گرديد.تلاش نيروهاي امنيتي براي متفرق كردن جمعيت با مقاومت شرکت کنندگان روبرو شد.متعاقب اين امر آذربايجانيها در ساعت 10.40 دقيقه به سمت پارک مريم حرکت نمودند.شرکت کنندگان دراين تجمع درحاليكه دربرابر پارك مريم به تحريف تاريخ توسط ارامنه افراطي اعتراض مي كردند با حمله نيروهاي انتظامي مواجه گشتند که تعدادي از پلاکاردها و پارچه نوشتههايشان توقيف شد.شدت حمايت نيروهاي انتظامي از ارامنه تعجب همه را برانگيخته بود. فعالان جوان آذربايجان پس از مقاومت درمقابل هجوم نيروهاي امنيتي،درحالي که پرچمهاي محمد رسول الله (ص)و لا اله الله را همراه با پلاکاردهاوپارچه نوشتههاي با شعارهاي مختلف حمل مي كردند مسير خود رابه سمت ميدان وليعصر تغيير دادند. برخي پلاكاردهاو پارچه نوشته هاي معترضين به شرح ذيل بود:

نقش ارامنه در تاريخ: خيانت، جنايت، غارت - قاراباغ فلسطيني ديگراست - فلسطين و قاراباغ دو زخم جهان اسلام -  قاراباغ بيزيمدير، بيزيم اولاجاق - هيهات من الذله و...

جمعيت معترض از جلوي کليساي سرکيس به سمت ميدان وليعصر و از آنجا به طرف بلوار کشاورز (پارک لاله) به راه افتادند.در تمام طول مسير نيروهاي امنيتي از زواياي مختلف در حال فيلمبرداري از شرکت کنندگان دراين تظاهرات مردمي بودند. در تقاطع بلوار کشاورز با خيابان 16 آذر فعالان ملي آذربايجان به سر دادن شعارهاي ياشاسين آذربايجان، محو اولسون ائرمنستان و ... پرداختند.وبه اعتراض خود پايان دادند.

همچنين در محل خليفه‌گري تبريز مراسم ديگري جهت محکوميت به اصطلاح نسل کشي ارامنه برگزار گرديد. در بيرون از محل خليفه‌گري هم حدود پنجاه نفر از فعالين آذربايجاني در حوالي آن محل تجمع كرده بودند. حضور ماموران امنيتي در اين محل چشم گير بود و آنها سعي مي‌كردند هرگونه خشونتي را كنترل كنند. به طوري كه وقتي افراد شركت كننده در مراسم داخل خليفه‌گري، بيرون مي‌آمدند پليس چند متري را با آنها همراهي مي‌كرد تا از محل دور كند.اين مراسم در حوالي شامگاه همان روز بدون هيچ گونه تنشي پايان يافت.

 

 

طرح اوليه‌اي از خواسته‌هاي ملت آذربايجان

سندي براي سنجش ادعاهاي مدعيان

جمعي از روشنفکران و فعالين حرکت ملي آذربايجان به همراه تشکل ها و N.G.O هاي فعال حرکت، بيانيه مشترکي 28 ماده صادر کرده و خواسته هاي خويش را از کانديداهاي نهمين دوره انتخابات ريات جمهوري خواستار شدند.در قسمتي از اين بيانيه آمده بود":ما امضاءکنندگان ذيل به مثابه بخشي از فعالين سياسي، فرهنگي و اجتماعي آذربايجان وظيفه ملي خويش مي‌دانيم که با تکيه بر مبارزات يکصد‌ساله آزادي‌خواهانه، هويت‌جويانه و عدالت‌طلبانه ملت آذربايجان، به ارائه طرحي از خواسته‌هاي مشخص اهالي آذربايجان (شامل استانهاي آذربايجان و مناطق ترک‌نشين مجاور آن) بپردازيم و از اين طريق به سهم خود معيار و شاخصي را پيشنهاد نماييم تا مردم بتوانند آنرا در انتخاب خويش بکار گيرند.

لازم به توضيح است که طرح اين خواسته‌ها درواقع عزمي براي توسعه همه‌جانبه آذربايجان و مناطق ترک‌نشين کشور است و اميدواريم با دريافت نظرات کارشناسانه ديگر، بتوانيم نسبت به ارائه طرح تکميلي و عملياتي آن و همچنين تدوين و نشر مجموعه مدوني از اصول و ديدگاههاي ملي خود در آينده نزديک اقدام نماييم."

هر چند بسياري از کانديداهاي رياست جمهوري تحويا مفاد اين منشور را تاييد کردندولي کسي جزء محسن مهر عليزاده اين بيانيه را امضا نکرد.و بار ديگر مدعيان حقوق بشر و عدالت اجتماعي در مقابل آزمون عملي ملت نتوانستند نمره قبولي بگيرند.

 

طرح به اصطلاح تمركززدايي سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور

سانتراليسم در قالبي ديگر

سازمان مديريت و برنامه ريزيکشور، جهت تمركز زدايي از سيستم اداري و دولتي كشور طرحي را ارائه داد كه بر اساس آن براي تمرکز زدايي،مديريت منطقه اي ايجاد مي گردد.

در اين طرح پيشنهاد شده ۳۰ استان فعلي کشور به ۹ منطقه جغرافيايي تقسيم و وزارتخانه ها درسطوح ملي، ‌مرکزي و منطقه اي تعريف شوند.

9 منطقه اعلام شده در اين طرح به شرح زير بودند:

منطقه شمال( استان هاي مازندران، گيلان و گلستان)، منطقه آذربايجان (استان هاي آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي و اردبيل)، منطقه مرکزي (استان هاي تهران، مرکزي، قم، زنجان و قزوين)، منطقه خوزستان و لرستان (استان هاي خوزستان و لرستان)، منطقه باختر( استان هاي همدان، کرمانشاه، کردستان و ايلام)، منطقه سپاهان (استان هاي اصفهان، يزد و چهار محال وبختياري)، منطقه پارس ( استان هاي فارس، بوشهر و کهگيلويه و بوير احمد)، منطقه خراسان (استان هاي خراسان شمالي،‌ خراسان رضوي،‌خرسان جنوبي و سمنان) و منطقه نيمروز (استان هاي سيستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان)

وزراي سطوح ملي در اين طرح عبارتند از وزير اطلاعات، وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، وزير امور خارجه، وزير کشور و وزير دادگستري.

وزراي مرکزي نيز از وزير آموزش و فرهنگ، وزير جهاد کشاورزي، وزير سلامت و رفاه اجتماعي، وزير ارتباطات و حمل و نقل و وزير کار و تعاون تشکيل شده است.

بر اساس اين طرح وزراي ملي و منطقه اي از طرف رئيس جمهور انتخاب و توسط مجلس تائيد مي شوند.

 

 

 

 

 

 

 

همايش ساليانه قلعه بابک،

صعود در ميان رعب و وحشت؛ شکست حکومت نظامي

امروزه همايش ساليانه قلعه بابک شهرتي جهاني يافته وبه کنگره عظيم ملت مظلوم آذربايجان تبديل شده است.بديهي است در دهه اول تير ماه نگاه اکثر کارشناسان و متخصصان حوزه خاورميانه و ايران به قلعه بابک دوخته شده است تا نظاره گر خواسته ملي آذربايجانيان باشند.

همايش امسال قلعه بابک متاثر از فضاي انتخاباتي کشور بر خلاف سالهاي پيشين ار احضار ها و دستگيريهاي قبل از مراسم به آن صورت خبري نبود و امسال حاکميت تاکتيک جديدي را آزمايش نمود. امسال سياست برگرداندن مردم و ايجاد رعب و وحشت به جاي سياست دستگيري هاي گسترده اعمال شد. براي اولين بار در خروجي اکثر شهرهاي آذربايجان مامورين با تفتيش مسافران و راهيان قلعه، سعي در بازگرداندن آنها داشتند.از ساعات اوليه چهارشنبه شب - هشتم تير ماه- خروجي اهر به کليبر بسته شد و بسياري از مسافران پس از ساعتها سردرگمي در خروجي اهر به ناچار به ديار خويش برگشتند و برخي هم پس ازساعتها انتظار اجازه خروج گرفته و رهسپار ميعادگاه خويش شدند.

ايستهاي بازرسي شناسايي شده بدين شرح بودند:

  اولين ايست بازرسي :پليس راه ميانه -  دومين ايست بازرسي : خروجي تبريز به سمت اهر -سومين ايست بازرسي :

پليس راه اهر -  چهارمين ايست بازرسي: خروجي شهر اهر به سمت كليبر -پنجمين ايست بازرسي: ميانه را ه اهر به سمت كليبر - ششمين ايست بازرسي: ورودي شهر كليبر - هفتمين ايست بازرسي: خروجي کليبر به سمت قلعه -  هشتمين و آخرين ايست بازرسي : محل پاسگاه دره قلعه

 از اولين ساعات بامداد روز 5 شنبه هزاران جوان و صدها خانواده در جاده هاي منتهي به کليبر براي ساعتها منتطر باز شدن راههايي بودند که توسط نيروهاي انتظامي مسدود شده بود.گفته مي شود طي اين مدت نيروهاي انتظامي بصورت مسالمت آميزي خواستار بازگشت مردم بودند. به دليل توقيف اکثر ماشين ها در ميانه راه، بسياري از شرکت کنندگان درمراسم که مجبور شدند از طريق کوه و جنگل خود را به قلعه برسانند اينها فاقد هر گونه امکانات بخصوص چادر و لباس گرم بودند و شب را در کنار آتش ها به صبح رساندند.

از طرف ديگر به دليل عدم بازگشت مردم، تاکيد همگاني آنها به ادامه سفر از طريق کف زدن و نشان دادن علامتهاي بوزقورد، راهها يکي بعد از ديگري باز شد و مسافران خود را به ميعادگاه مي رساندند.

همچنين بنا بر اخبار رسيده در شهر مرند صبح رو ز پنج شنبه تعداد 20 نفر از شرکت کنندگان درمراسم در خروجي شهر متوقف شده و به بهانه واهي مورد ضرب و شتم وبازجويي 12 ساعته قرار گرفته اند و نهايتا به مرند باز گردانده شدند.

همچنين درهمان روز منزل شخصي آقاي حسيني مورد بازرسي قرار گرفته و کتابها و تعدادي از CD هاي ايشان توقيف شده است و نيز آقاي جلال هلالي ، از فعالان آذربايجاني ساکن مرند بعد از ظهر چهار شنبه از محل کار خود به طور ناگهاني و بدون اطلاع قبلي بازداشت شده و بعد از ضرب و شتم شبانه و اخذ تعهد مبني بر عدم شرکت در مراسم قلعه بابک ظهر روز پنج شنبه آزاد شده است.

حضور دهها هزار مرد و زن آگاه و شجاع آذربايجاني با وجود انواع تهديدها، ممانعتهاي فيزيكي، امنيتي و نظامي در مراسم قلعه بابك نشان داد تاکتيک جديد شان هم شکست خورده است.

نکته جالب اينکه به نظر مي رسيد بسياري از بسيجي ها و سپاهيان که سال پيش در اردو شرکت داشتند با مطالبت ملت آذربايجان آشنا گشته و آنها را پذيرفته بودند. وجود نيروهاي امنيتي و گاردي غير ترک جالب توجه مي نمود. طبق اظهار نظر کساني که برا ي چندين ساعت در بازداشت بودند برخورد مامورين امنيتي ترک در مقايسه با مامورين غير ترک بسيار بهتر بوده است.

نيروهاي امنيتي همچون سال گذشته مانع برپايي چادر هاي مسافران در جلوي محوطه باز هتل بابک شدند و مسافران مجبور به بر پايي چادرهايشان در حاشيه جاده در داخل جنگل مي گردند.

باغروب آفتاب پنج شنبه نهم تير ماه گروهايي از فعالان آذربايجاني با تجمع در نقاط مختلف دره به شعر خواني پرداختند.

گروهي از افراد که مشغول شعر خواني در دره قلعه بودند با حمله لباس شخصي ها(بيش از50 نفر) مواجه شدند و مورد ضرب و شتم شديد قرار گرفتند همزمان با اين مراسم در مقابل هتل بابک نيز مراسم شعر خواني مشابهي هم توسط عده اي ديگر از آذربايجاني هاي حاضر در قلعه اجرا ميشد که اين مراسم نيز با حمله لباس شخصي ها پراکنده شدند.

از همه مهمتر اينکه در شبانگاه پنج شنبه اکثريت قريب به اتفاق شرکت کنندگان در مراسم را از اقصي نقاط قلعه جمع کرده و کمپ پايين جمع نمودند و تا جمع شدن همه به يک محل راحت تر بتوانند آنها را کنترل کنند و مانع از خروج احدي شوند.و اينگونه هم شد در حالي که روز جمعه افراد حاضر با همخواني سرودهاي ملي رهسپار قلعه بودند ماموران انتظامي جلوي آنها را گرفتند و وقتي ديدند کسي حاضر به برگشت نيست از راههاي خشونت آميز آنها را برگردانده و به کسي اجازه صعود نداند.

هرچند با توجه تجربيات چندين ساله سعي ميشد حدالامکان از تعداد دستگيرشدگان کاسته شود ولي وقتي از راههاي منطقي و عقلاني نمي توانستند با فعالين برخورد کنند به اعمال خشونت آميز دست مي زدند وطرف مقابل را دستگير مي کردند. امسال تعداد بازداشت شدگان به صدها نفر مي رسيد که دهها نفر از آنان از لحظه بازداشت تا آزادي در اعتصاب غذا به سر بردند. بعد از ظهر روز پنج شنبه 12 نفر از فعالان آذربايجاني از جمله : عباس لساني، حسن رحيمي ، معصومه پور باقر.... توسط نيروهاي امنيتي بازداشت شدند.

 روز جمعه از ساعات اوليه مردم صبح به صورت دسته هاي چند نفري به سوي قلعه بابک حرکت مي کنند. نيروهاي لباس شخصي به تعداد بسيار زياد در تمامي مسير آشکار و پنهان در حال فيلمبرداري از مردم صعود کننده به قلعه بودند. بعد از هزار پله در مسير هموار دامنه کوه (ترخان دوزو) نيروهاي امنيتي و بيسجيان با تشکيل صفوف بلند تک نفره در امتداد جاده منتهي به قلعه در حال حرکت و خواندن سرود هاي مذهبي به زبان فارسي بودند ودر ميانه مسير مانع از پيشروي شرکت کنندگان علي الخصوص افرادي که لباس قرمز به تن ويا کلاه قرمز به سر داشتند مي شدند.

ورودي محوطه باز مقابل هتل توسط نيروهاي امنيتي بسته شده بود به نحوي که هيچ وسيله نقليه اجازه ورود به اين محوطه را ندارد. تعداد بسيار زيادي نيروهاي گارد ويژه به صورت صفهايي از موتورسواران و افراد داخل ميني بوس و اتوبوسها در مقابل هتل بابک در حالت آماده باش به سر مي بردند.

ساعت 8:30 صبح جمعه 10 تيرماه تعدادي از شرکت کنندگان که همراه با خانواده هايشان به سوي قلعه در حرکت بودنددر ابتداي مسير هزار پله به جرم سردادن شعار ياشاسين آذربايجان مورد ضرب و شتم شديد قرار گرفتند.

حوالي ساعت 9:30 صبح نيروهاي امنيتي به سمت تجمع کنندگان ميانه مسير هجوم برده و آنها مورد ضرب و شتم قرار دادند. در اين ميان افرادي که دوربين هاي عکاسي و فيلم برداري داشتند بلافاصله بازداشت شده ومورد بازجويي قرار گرفتند. با ضرب و شتم دوربين آنها توقيف مي شود و دستبند به دست از جمع به کنار برده ميشدند.

ساعت 10 صبح همه شرکت کنندگان در مراسم (به جز کساني که همراه با خانواده بودند) با فشار و هجوم نيروهاي امنيتي پراکنده شده و مجبور به بازگشت شدند.

ساعت 12 ظهر خبر مي رسد که اکبر اعلمي ، نماينده مردم تبريز در مجلس و کانديداي رد صلاحيت شده رياست جمهوري در قلعه بابک حضور يافته است و در مسير هزار پله به سخنراني پرداخته و ضمن قانوني خواندن اين تجمع به عملکرد نيروهاي امنيتي اعتراض نموده و قول پيگري و آزادي افراد دستگير شده در اين مراسم را داده است.

اين در حالي بود که اکبر اعلمي طي تماسي که صبح روز پنج شنبه با او گرفته شد اعلام کرده بود که از طرف استاندار و نيروهاي امنيتي براي شرکت در اين مراسم منع شده بود.

همزمان با درگيريهاي بالاي کوه، در دره قلعه نيز نيروهاي امنيتي مانع از شرکت مردم و فعالان آذربايجاني در مراسم شدند که اين درگيري منجر به زد و خورد ميان شرکت کنندگان و نيروهاي امنيتي شد که چند تن از شرکت کنندگان به شدت ضرب و شتم قرار گرفتند

بعضي از افراد در اين زد و خورد ها به شدت آسيب ديدند، ازجمله همسر آقاي چنگيز بخت آور ، قاسم انگوتي ، علي رضايي ، حسين حيدري و علي رضا قره داغي(کودکي هشت ساله که در اثر ضربه باتوم انگشتان دستش شکست)و..

بعد برگرداندن مردم از مسير آنها در کنار دره جمع شدند.سريعا گاردهاي ويژه به محاصره افراد پرداخت.بازار فيلم برداري و عکس برداري داغ بود.

با گذشت زمان و سپري شدن وقت خشم افراد فروکش کرددر اين موقع فرمهاي نظر سنجي نيز از طرف نيروهاي امنيتي به افراد حاضر در دره قلعه داده شده که حاوي سوالاتي در مورد مشخصات افراد و ميزان تعصب و غرور آنها به ترک بودن و آذربايجاني بودن و نيز ميزان رضايت شرکت کنندگان از برنامه تدارک ديده نيروهاي امنيتي بود که هيچ يک از افراد شرکت کننده در مراسم به اين نظر سنجي ها پاسخ ندادند.

در نزديکيهاي ظهر افراد و خانواده ها کم کم قلعه را به سمت خانواده ها ترک مي کردند که از طرف نيروي انتظامي اعلام شد اتوبوس اين نيرو آماده انتقال مسافران به کليبر است.متاسفانه يک ساعت بعد خبر رسيد اتوبوس حامل به جاي خروجي کليبر به اهر، سر از بازداشتگاه نيروي انتظامي در آورده است.

خلاصه سخن اينکه مراسم امسال هم با شکوه تر از هميشه برگزار شد و سياست حکومت نظامي حاکميت هم شکست خورد. 

سالگرد انقلا ب مشروطيت

فاتحه خوانان مزار سالار ملي مورد ضرب و شتم قرار گرفتند

فاتحه خواني بر سر مزار بزرگان مشروطيت تنها کاري است که در اين چند سال فعالين حرکت ملي آذربايجان توانسته اند در راستاي ارج نهادن به مبارزات خستگي ناپذير نياکان خويش انجام دهند.

امسال هم همانند سالهاي پيش، جمعي از آذربايجانيها قصد داشتند با حضور در مزار سالار ملي،باقرخان، و با ارسال فاتحه به روح پر فتوح اين ابر مرد مشروطيت ضمن ارج نهادن به فعاليتها و اقدامات اين بزرگمرد تاريخ، نسل جديد را با گوشه هاي تاريک انقلاب مشروطيت آشنا نمايند.که متاسفانه با حمله نيروهاي امنيتي و اطلاعاتي اين تجمع قانوني و مسالمت آميز به خشونت کشيده شد.

حدود هزار نفر از فعالان سياسي که از شهرهاي مختلف آذربايجان جهت شرکت در اين مراسم در تبريز حضور يافته بودند، با حمله مأمورين يگان ويژه و نيروهاي لباس شخصي مواجه شدند. مأمورين يگان ويژه با باتوم به جواناني که بعد از مراسم در مسير چهار راه آبرسان و تپهلي باغ به راهپيمايي پرداخته و شعار مي دادند حمله کرده و عده زيادي را دستگير کردند.

همچنين در اين ايام "مجمع دانشگاهيان آذربايجاني" اردوي ساليانه آذربايجان شناسي خود را به مقصد استان زنجان آغاز کرد.مجمع در اين سفر علمي - فرهنگي ضمن آشنا نمودن اعضاي خويش با نقاط مختلف آذربايجان، با حضور در اماکن تاريخي و فرهنگي زنجان، سلطانيه،خدابنده به شهداي مشروطه اداي احترام کرده .و ثبت گنبد سلطانيه در فهرست آثار جهاني يونسکو را گرامي داشتند.

 

سومين سالگرد مراسم صفرخان

کمونيست ها راه خود را جدا کردند.

صفر قهرمانيان يکي از چهره هاي مظلوم آذربايجان مي باشد که با يدک کشيدن طولاني ترين زنداني سياسي جهان هم غريبانه در منزل شخصي خويش در تهران به ديار باقي شتافت و در کرج به خاک سپرده شد. کمونيست هاي شکست خورده همانند شهريور 1347 که بعد غرق مشکوک صمد در رودخانه آراز او را منتسب به خود کرده و از ايشان بهره برداري سياسي کردند اين بار هم قصد داشتند صفرخان را منتسب به خود کرده و از ايشان هم همانند مرحوم صمد بهره برداري تشکيلاتي نمايند که اين دفعه بيداري فرزندان غيور و آگاه آذربايجان مانع از اين کار شد و پس از دو سال کشمکش بالاخره آنها راه خود را از فرزندان صديق آذربايجان جدا کردند.

امسال در سالروز وفات مرحوم صفر قهرمانيان جمع کثيري از فعالين و دانشگاهيان آذربايجاني روز دوشنبه (16 مهرماه) با تجمع بر سر مزار شريف وي ؛ ياد و مقام اين برترين نماد مقاومت جهان را گرامي داشتند.

دراين مراسم ابتدا آقاي فرزاد صمدلي با اشاره به منشا و عظمت مبارزه صفرخان اظهار داشت: بي ترديد صفرخان مولود مبارزات جسورانه ترکهاي تحت ستم آذربايجان عليه فاشيسم آريايي، استبداد پهلوي و فساد عنان گسيخته اداري و اجتماعي است.وي افزود تبلور مبارزه قهرمانانه صفرخان را ميتوان در قيام ملي 21 آذر دانست که هدفي جز گسترش آزادي،استقرار عدالت و رفع تبعيضهاي ملي نداشت. سپس آقاي سيد مرتضي حسيني يکي از دانشجويان دانشگاه تربيت معلم کرج شعر ذيل را تقديم روح پر فتوح صفرخان نمود:

باش قالديرين تاريخ بويو آذربايجان شهيدلري باش قالديرين گورون بيلين نه لر اولدو

آذربايجان توپراغيندا آچان گوللر ندن سولدو وارليغيميز تالان اولدو تاريخيمز يالان اولدو

سومين سخنران آقاي مهندس محمد رضا فتح الله نژاد بود.وي ضمن تاکيد بر اهميت هويت ملي در حيان فرهنگي و سياسي ملتها، نقش صفرخان قهرمانيان را در صيانت از هويت ملت آذربايجان ستود و اورا انسان آزاده اي دانست که ياد و نام وي براي هميشه در قلوب ملتهاي جهان باقي خواهد ماند

اکبرآزاد سخنران بعدي بود.وي با اشاره به برخي از دست نوشته هاي تاريخي لودينگراي سومري که بصورت الواح گلي در بين النهرين کشف شده است تمثيلي تاريخي بيان کرد.وي گفت:لودينگراي سومري در نوشته هاي هزاران ساله خود ضمن تاسف بر استيلاي نظامي قوم اکّد بر قوم تمدن ساز سومر مي گويد:سومريان به رغم اينکه در اکثريت هستند و از تمدن بسيار غني تر و کهن تري در مقايسه با اکّدي ها برخور دارند اما به دليل تبليغات شديد و تداوم حاکميت سياسي دراز مدت اکّدي ها در زمان مذکور، دچار افول تمدني شده اند و به اين ترتيب برخي از سومريها خواه نا خواه با رها کردن فرهنگ اصيل خود به باورهاي نه چندان مترقي اکديها روي آورده اند!

اکبر آزاد اوضاع امروز ترکهاي آذربايجان در ايران را شبيه سومريها در دوران اکّدي ها دانست و اظهار داشت: بي شک تاکيد اذربايجان بر هويت ملي و بومي خود خواهد توانست تا مانع از راست پنداري جهليات و جعليات شوونيسم آريايي در ميان ملل و اقوام ايران بخصوص تورکها شود. به اين ترتيب وي مجاهدتهاي صفرخان را عاملي کم نظير در تثبيت هويت ملي آذربايجان دانست.

آخرين سخنران اين مراسم آقاي آراز قاراداغلي بود.او اظهار داشت در تاريخ معاصر خاورميانه هيچ ملتي به مانندملت آذربايجان درحفظ هويت خودجانفشاني نکرده است. قاراداغلي با اشاره به 4 انقلاب بزرگ ملت آذربايجان در تاريخ معاصر، وضعيت کنوني اين ملت را بهيچوجه شايسته توانائيهاي بالقوه و بالفعل آن ندانست.

در پايان قطعنامه اي در 20 ماده قرائت شد که با فريادهاي ياشاسين اذربايجان حضار تاييد گرديد.

لازم به ذکر است در مراسم سومين سالگرد وفات صفرخان برخلاف سال قبل که همراه با دستگيريهاي گسترده اي برگزار شده بود هيچ تنشي مشاهده نشد و تجمع کنندگان با قرائت فاتحه و سپس همخواني سرود آذربايجان سن سن منيم ...علويتيم شان شوکتيم مراسم را به پايان رساندند.

 

نودويکمين سالگرد مراسم ستارخان

با ما مثل آوارگان برخورد نشود.

نودو يکمين سالگرد ستارخان،سردارملي،روز پنج شنبه 26 آبانماه در قبرستان طوطي حرم شاه عبدالعظيم براسر مزار مظلومانه وي برگزار شد.

در اين مراسم بيش از 3000 نفر از شهروندان آذرباجاني از شهرهاي مختلف از جمله تبريز، اورميه ،اردبيل، زنجان، قوشاچاي، همدان،قزوين ،مراغه،ماکو،مرند،موغان،اراک،ملاير و... شرکت کرده بودند.

در اين گردهم آيي ملي شرکت کنندگان بر سر مزار وي حلقه زده و با تاج گل و شمع هاي رنگارنگ مزار شهيد راه آزادي و آزادگي را تزئين کردند.

همچنين شخصيتهاي مختلف آذربايجاني با ايراد سخنراني و قرائت شعر،مجاهدتها و رشادتها وي و ياران باوفايش را ستودند.اکثر سخنرانان در اين مراسم ملي و مردمي از عدم توجه دولت به بخشهاي آذربايجان و عدم اجراي اصول 15و 19 قانون اساسي و عدم انتقال مزار ستارخان به تبريز را مورد انتقاد قرارداده و خواستار توجه ويژه دولت عدالت گستر به اين مسائل شدند.

حجه السلام عظيمي طي سخنان پر شکوهی اعلام کردند :"ما مي خواهيم با ما مثل آوارگان برخورد نشود."

 

پنجاه و نهمين سالگرد انقلاب 21 آذر

اولين حکومت دموکرات بعد از جنگ جهاني دوم در بوته نقد و بررسي

همواره يکي از سياستهاي آسيميلاسيون و هويت زدائي از ملت آذربايجان تحريف تاريخ اين ديار بوده است.حکومت مرکزي با اعمال روشهاي مختلف به تحريف تاريخ پرداخته و بوسيله به اصطلاح تئورسين هاي خويش شروع به تاريخ سازي براي اين ملت مظلوم ميکنند.يکي از حوادثي که تاکنون کمتر دربوته نقد و بررسي قرار گرقته انقلاب 21 آذر مي باشد.

نويسندگان و فعالين دانشجوئي با شکستن تابوي سکوت، شروع به نقد و بررسي اين واقعه تاريخي کردند.در سالروز 21 آذر1384 در نقاط مختلف آذربايجان از جمله تبريز،تهران،مرند،بيناب،زنجان و... مراسم ها و برنامه هاي گوناگوني در اين باره برگزار شد.

در تهران مراسم بزرگداشت 21 آذر در دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه تهران برگزار شد.در اين مراسم ابتدا دکتر حيدري  به بررسي ابعاد تاريخي و سياسي واقعه 21 آذر و حکومت ملي و خدمات حکومت ملي در عرض يک سال در آذربايجان پرداخت.

در ادامه آتيلا کيشي زاده ضمن خواندن شعري ، از حاضران براي شادي روح شهداي قتل عام هاي رژيم شاهنشاهي در سال 1325  و نيز رسميت يافتن زبان مادري در مدارس و دانشگاه هاي  آذربايجان درخواست کرد  راس ساعت 00/18 يک دقيقه سکوت کنند.

فرزاد صمدلي، در مورد هويت ملت آذربايجان و احياي اين هويت در دوران يک ساله حکومت ملي صحبت کرد .  سخنران پاياني مراسم صالح کامراني بود که با تبريک و تسليت گفتن اين روز سخنانش را آغاز کرد. وي گفت:"  اين روز به شما تبريک و تسليت مي  گويم. تبريک به  دليل ايحاد يک حکومت مدرن و مردمي  در آذربايجان و رسميت زبان تورکي آذربايجاني و تسليت به خاطر جنايات ارتش شاهنشاهي در آذربايجان و افول دولت ملي آذربايجان (حکومت ملي و دموکراتيک آذربايجان). وکيل و حقوقدان آذربايجاني از سازمان ملل و همچنين سازمان هاي مدافع حقوق بشر درخواست کرد  نسل کشي نژادي و فرهنگي  رژيم پهلوي را که باعث کشته شدن    35  هزار انسان و آواره شدن  هزاران روشنفکر و  تخريب شخصيت هزاران انسان بي گناه و نيز  سوزاندن هزاران جلد کتاب به زبان تورکي شد و همچنين با نقض کنوانسيون هاي نظامي و حقوق  آذربايجانيان همراه بود، به رسميت بشناسند.  شايان ذکر در اين مراسم دانشجوياني از دانشگاه هاي مختلف تهران از جمله شهيد بهشتي ، علامه طباطبايي، اميرکبير، تهران و ... شرکت کرده بودند.

در اين مراسم عکس ها و پو سترهايي از سيد جعفر پيشه وري ، فريدون ابراهيمي ، محمد بي ريا و دانش آموزاني که در کلاس درس به زبان مادري(تورکي آذربايجاني) مشغول تحصيل بودند و نيز  تصاويرکتابهاي درسي آن دوره و شاخه هاي گل قرنفيل به چشم مي خورد. گفتني است در اين مراسم از حاضران با  شيريني پذيرايي شددر پايان نيز شرکت کنندگان در مراسم با روشن کردن فشفشه و ترقه در فضاي سبز  به ابراز شادماني  به خاطر رسميت يافتن زبان تورکي آذربايجاني  پرداختند.

در تبريز اميد ابراهيم نژاد، کيوان نعيمي هنگام شرکت در جشن ملت آذربايجان به مناسبت 21 آذر ساعت 18:30 روز دوشنبه در کوي وليعصر تبريز توسط نيرويهاي امنيتي بازداشت شدند.

همچنين گزارشهايي در مورد کنترل مراکز عمده تجمع فعالان سياسي در شهرهاي مختلف آذربايجان خصوصاً اردبيل و زنجان از طرف مأموران اطلاعاتي در روز 21 آذر ارسال شده بود.

در مراغه و بناب هم به مناسبت 21 آذر، اطلاعيه اي در برگه هاي  A4تهيه گشته و بصورت شب نامه توزيع شد. اين برگه ها به منازل انداخته شده و يا در زير برف پاک کن اتومبيلها قرار داده شده بود و همچنين در برخي از مدارس راهنمايي و دبيرستانهامراکز دانشگاهي  شهر توزيع گرديد.

علاوه بر اين شهر مرند در روز 21 آذر شاهد جشن بزرگ بود.ساعت 6 بعد از ظهر، در حاليكه همة خيابان هاي اصلي شهر بوسيلة مأموران اطلاعاتي تحت كنترل شديد بودآسمان مرند براي چند لحظه با نورهاي رنگارنگ نورباران شد و در خيابان ها، كوچه هاي شهر و حتي روستاهاي اطراف بمدت يك ساعت، با انفجار ترقه و روشن كردن فشفشه جشن ملي تداوم يافت و تجمع ميدان "فهميده" كه همراه با ترقه و فشفشه هاي نوراني بود توسط نيروي انتظامي پراكنده شد. و بالاخره در قلعة باستاني شهر و در تپه هاي شهرك وليعصر با آتش زدن لاستيك هاي بزرگ تريلي و آتش بزرگي كه از انتهاي ديگر شهر قابل رويت بود، جشن 21 آذر خاتمه يافت.

اما زنجان در اين ايام حال و هواي ديگري داشت. فعالين زنجاني به هنگام غروب روز ۲۱ آذر با حضور در چند نقطه شهر با "بايرام" خواندن اين روز آن را به يکديگر تبريک گفتند.ايشان با پخش شيريني در بين خود و مغازه داران وهمشهريان اين روز را جشن گرفتند.

همچنين ساعت ۵ عصر روز ۲۱ آذر، جلسه نقد و بررسي کتاب "فراز و فرود فرقه دموکرات آذر بايجان" در آمفي تئاتر سهروردي زنجان برگزار شد- اين کتاب که ترجمه فارسي از دو اثر تحقيقي دکتر جميل حسنلي است با خلاصه کردن اين آثار و درج مقدمه مغرضانه به تحريف کتب مذکور پرداخته است- در اين جلسه ضمن نقد کتاب به تشريح اهداف و اقدامات حکومت ملي پرداخته شد.اين جلسه که با حضور دهها نفر برگزار مي شد با درايت فعالين بدون هر گونه بي نظمي برگزار شد.لازم به ذکر است "پور ولي" و "حسينعلي" از فارغ التحصيلان رشته تاريخ به ترتيب به معرفي و نقد کتاب پرداختند.برخي حضار نيز نظرات خويش در مورد فرقه را به اطلاع ديگران رساندند.

در دانشگاه زنجان هم برنامه هاي متعددي براي اين روز تدارک ديده شده بودکه از ميان برنامه هاي متعددي که به مسئولين دانشگاه پيشنهاد داده شده بود فقط با مراسم "شب شعر و موسيقي آذربايجاني" موافقت شد که اين برنامه در روز 26 آذر ماه برگزار گرديد. در اين برنامه آقاي هاشم ترلان با سخن گفتن از حوادث 21 آذر وخاطره اي درموردکشته شدن جاودان باعث شور وشوق بيشتر در برنامه شد وجناب آقاي مهندس راشدي نيز با بيان حقايق تاريخي واعتراض به تحريف تاريخ ايران وبيان اسناد تاريخي ودلايل منطقي وعقلي به تبين تاريخ ترکان در ايران پرداخت. سپس هوشنگ جعفري با خواندن شعر حماسي ساوالان و ديگر اشعارش با شور وشوق فراوان حضار را به ذوق آورد.

برنامه در ادامه با اجراي موسيقي آذربايجاني همراه بود و در آخر برنامه آقاي رضا عباسي عضو هيات موسس جمعيت اسلامي دانشجويان دانشگاه زنجان نسبت به فشارهاي فرا قانوني بر دانشجويان هويت طلب ترک و آزار واذيت خانواده هاي آنان بوسيله نيروهاي امنيتي اعتراض نمود.

همچنين سي دي مجموعه فيلم بازخواني 21 آذر وتجربه فرقه دموکرات آذربايجان به صورت رايگان بين تمامي دانشجويان توزيع گرديد. برنامه با پذيرايي و آتش بازي پايان پذيرفت.

 

26 آذر، روز کتاب و کتاب خواني

ققنوس 26 آذر در آسمان ادبيات آذربايجان به پرواز در آمد.

شايد در 59 سال پيش که ماموران رژيم منحوس پهلوي سرمست از شکست فرقه دموکرات آذربايجان و فتح تبريز، کتابها و نشريات ترکي آذربايجاني را مي سوزاندند هرگز کسي فکر نميکرد روزي فرزندان آگاه و فهيم و قدرشناس اين ملت اين روز را "روز کتاب خواني" نام گذاري کرده و در اين روز با اهداي کتاب به يکديگر فرهنگ کتاب خواني را ترويج خواهند کرد.

براي اولين بار مرکز تحقيات آبتام در پاييز 1383 با صدور بيانيه ايي 26 آذر را به عنوان روز کتاب خواني اعلام نمود.اين پيشنهاد به شدت مورد استقبال قرار گرفت و يکماه پس از اطلاعيه رسمي آبتام، انتشارات انديشه نو اولين نمايشگاه کتاب را روز 26 آذرماه را در سال 1383 در تهران برگزار کرد.

امسال هم در اقصي نقاط آذربايجان مراسم و برنامه مختلف و متنوعي براي اين روز تدارک ديده شد.در تهران دوباره انتشارات انديشه نو نمايشگاه کتاب برگزار نمود.نمايشگاه امسال بسيار پربارتر و غني از سال قبل بود و با اسقبال خوبي مواجه شد

ليست کتابهاي جديدي که امسال در نمايشگاه به چشم مي خورد عبارتند از:جيردان،هپيريم هوپوروم (ناصر منظوري)، فرنگيزين قيرميزي دونو(اکبر آزاد)،زليم خان يعقوب (محمد گل محمدي)، تاريخ مختصر آذربايجان(آراز اوغلو)،فرهنگ انگليسي- ترکي (سعيد نجاري)،گوزل آدلار(حسين وفا مهر)، دلي رسام( آ. دنيز) ، خسته قاسم(محمد عبادي قاراخانلو)،ترکها و ايران و... همچنين پوسترهايي از مشاهير و مناظر آذربايجان از جمله: پوسترهاي ستارخان،باقرخان، مشاهير آذربايجان، حسرت کورپوسي، ارگ تبريز، گنبد سرخ مراغه، ساوالان و... و نيز تصاوير بسيار زيبايي از کلاسهاي درس، دانش آموزان و معلماني که مشغول تدريس تورکي آذربايجاني در سال 1324 هستند.

 در اين نمايشگاه نشريات دانشجويي آذربايجاني همچون اولوس، دالغا، جيقيلي باخچا، ساراي، گونش ...و نيز نشريات ديلماج، وارليق و ائل ديلي و ادبياتي شرکت کرده بودند.

سمينار ميرزا حسن رشديه و آموزش نوين

سبکي نودر تجليل از بزرگان اين ديار

سمينار ميرزا حسن رشديه و آموزش نوين پنج شنبه مورخه 8/10/84 در فرهنگسراي حکيميه تهران به همت خانه فرزندان آذربايجان و موسسه فرهنگي ستارخان برگزار گرديد.دبير همايش با ارائه گزارشي از فعاليت دبيرخانه همايش گفت:"14 مقاله توسط هيات علمي سمينار از بين حدود 30 مقاله رسيده براي ارائه در اين سمينار انتخاب شده است."

"نقد و بتزبيني مستمر،لازمه تحول و نوگرائي در نظام آموزشي"،"آذربايجان دا فيکير اويانيشي و يئني سيستئملي مدرسه لر"،"ايراندا تعليمات گئديشاتي افغان نغمه سيندن آريا ضربه سينه دک دونوش(انجماد،ترپنيش، ديرنيش،دونوش:"- برنامه ريزي درسي و طراحي آموزشي و راهبردهاي يادگيري در برنامه هاي آموزشي رشديه"- روشديه نين يئني تعليم و تربيت اوصول لاري و خرافي- ارتجاعي فيکيرلرين اوناقارشي دورمالاري"- ضرورت تعليم و تربيت به زبان مادري و تاثير آن در يادگيري زبان دوم"-ديللرين توقوشماسي،ايراندا ياشايان تورکلرين آراسينداکي ايکي ديلليه اوتري بير باخيش " و.... از جمله مقالات ارائه شده در اين سمينار بودند.

 

درگذشت پرفسور دکتر محمدعلي فرزانه

" فرزانه آذربايجان" در قلب آذربايجان غريبانه آرام گرفت.

صبحگاه بيست و ششم دي ماه، خبري ناگوار از سوي خانواده پرفسور فرزانه از کشور سوئد مخابره کردند "پروفسور دکتر محمد علي فرزانه (قوسي) صبح امروز 17 ژانويه در شهر گوتبرگ سوئد در سن 82 سالگي در اثر عارضه قلبي فوت کرد".

اين خبر ناگوار،جامعه آذربايجان را در غم فقدان يکي از بزرگان و فرزانگان خويش به سوگ نشاند.آذربايجان که در غم فراق فرزانه خويش فرو رفته بود با برخوردهاي غير منطقي و غير عقلاني نيروهاي امنيتي و اطلاعاتي مواجه شد. آنها درست يکي دو روز بعد از درگذشت استاد، خانواده و کميته برگزار کننده مراسم تشييع جنازه را تحت فشارهاي شديد و غير قانوني قرار دادند.

بي شک هدف مامورين ممانعت از تشييع جنازه آن مبارز بزرگ مردمي بر شانه هاي ملت آذربايجان درخيابانهاي تبريز بود. آنها قبل از روز موعود، خانواده محترم فرزانه را موکدا تهديد کرده بودند که به هيچ وجه حق برگزاري مراسم تشييع جنازه را دردرون شهر نخواهند داشت. به همين دليل کميته برگزاري مراسم در اعتراض به فشارهاي وارده،موجوديت خود را منحل اعلام کرد و طي بيانيه اي اظهار داشت که همه تلاشهاي اين کميته جهت دريافت اجازه دفن استاد در مقبره الشعراء (مجاور مزار شريف استاد شهريار)، باغ طوبائيه(مجاور مزار شريف شهيد باقرخان) و همچنين جنت اماميه(مجاور مزارهاي شريف شهيد صمد بهرنگي،شهيد فريدون ابراهيمي و نيز ديگر شهداي 21 آذر ماه سال 1325) با شکست روبرو شده است.

اما وصيت موکد دکتر فرزانه جهت ملحق شدن به خاک قهرمان پرور آذربايجان و نيز مقاومت تحسين برانگيز خانواده صبور وي سبب شد تا پيکر مطهر استاد عازم تبريز شود.بدين ترتيب روز 18 بهمن ملت مظلوم آذربايجان به عنوان روز تشيع جنازه پيکر استاد در تبريز اعلام شد.

ملت آذربايجان از اقصي نقاط اين ديار قهرمان پرور جهت وداع با يکي از فرزندان قهرمان خويش به سوي تبريز رهسپار شدند.در شرايطي که در صبح روز سه شنبه صدها تن از مشتاقان و سوگواران به همراه خانوداه محترم مرحوم، در فرودگاه تبريز منتظر استقبال از پيکر استاد فرزانه و استقبال از خانواده داغدار وي بودند خبر رسيد که جنازه توسط مامورين امنيتي قبل از رسيدن به دست مردم به سرعت توقيف شده است! با انتشار خبر توقيف جنازه استاد توسط مامورين، استقبال کنندگان به ناچار عازم قبرستان بسيار دور از دسترس- وادي رحمت- شدند تا مگر بتوانند جنازه استاد را جهت دفن در مجاورت مزارهاي شريف مرحومان علي تبريزلي و استاد سليمي باز پس گيرند!

غسالخانه وادي رحمت مملو از مردم داغدار بود.آنها آمده بودند تا آخرين وداع خود را با فرزانه آذربايجان به عمل آورند.

سرعت عمل مامورين همه را شگفت زده کرد به سرعت غسل داده شد و پس از اقامه نماز ميت با عجله راهي مدفن شد تا پيکر مطهر استاد بر دوش مشتاقان خود تنها پس از طي چند صد متر در ميان قبرستان، به خاک امانت داده شود!

صدها عکس کوچک و بزرگ از استاد در دست مردم بود.مامورين مي کوشيدند تا مانع از باز شدن عکسهاي بزرگ و پلاکادرها شودند.اما فعالان هويت طلب حرکت ملي آذربايجان در برابر همه تضييقات و تهديدات ايستادند.

دکتر محمدزاده صديق،دکتر آيرملو،صفري،مهندس راشدي،مهندس اماني، مهندس صرافي و عباس لساني از جمله سخنرانان اين مراسم ملي بودند.

سخنرانان با تاکيد بر عظمت شخصيت و اهميت بين المللي مبارزه آن قهرمان سترگ، خواستار استحکام پولادين واتحاد ملي ميان آحاد ملت آذربايجان، همچنين ادامه صادقانه و شجاعانه راه غرور آفرين فرزانه ملت مظلوم آذربايجان شدند.

مامورين امنيتي نخست از بکار افتادن بلند گوها ممانعت مي کردند.اما مگر مي شود صداي حق طلبانه ملت را خاموش کرد؟!

بلند گوهها به کار افتاند و مجريان قدرتمند اين برنامه ملي، در حاليکه اشعار حماسي پر شور و شعوري را در محاصره نفرت انگيز مامورين قرائت مي کردند مراسم را با شجاعت تمام اجرا کردند. هنگامي که عباس لساني لب به سخن گشود تا هم سنگر بودن همه مردم آذربايجان را در دفاع از حقوق حقه اين ملت مظلوم بر زبان آورد صداي بلندگو قطع شد که دخالت سريع غيور مردان آذربايجاني به سرعت مانع از ادامه اين رفتار گرديد.

فريادهاي ياشاسين آذربايجان در حالي از عمق وجود هزاران شرکت کننده اين مراسم به آسمان بر مي خاست که دستهاي بسياري از جوانان همه تبديل به بوز قورد شده بود.

در اواخر برنامه به رغم فضاي بسيار سنگين امنيتي حاکم بر محوطه، سرود آذربايجان سن سن منيم ....در برابر دوربينهاي اطلاعات با بلندترين و رساترين صداي ممکن خوانده شد.مراسم در ميان فريادهاي ياشاسين آذربايجان به پايان رسيد و در نهايت هويت طلبان آذربايجاني با متانت و آرامش مشهودي گورستان وادي رحمت تبريز را ترک کردند.

بعد از ظهر همان روز و نيز صبح روز بعد، دو مجلس ختم پرشکوه نخست در مسجد طوبائيه و در کنار مزار شريف باقرخان و سپس در بزرگراه ائل گولي، بار ديگر در ميان محاصره آشکار مامورين اطلاعاتي و امنيتي و انتظامي ، براي فرزانه آذربايجان منعقدگرديد و با حضور گسترده مردم روبرو شد .

هويت طلبان از توزيع دهها هزار تراکت در تبريز وشرکت نزديک به ده هزار تن در مجالس ختم سخن مي گفتند و اظهار مي داشتند که بي گمان مراسم ملي وادي رحمت توانست وحدت ميان فعالين و همچنين آحاد ملت را بصورت شگرفي تقويت کند.

سهند افشاري در حادثه رانندگي دار فاني را وداع گفت

خاموشي اش،موج بيداري به راه انداخت!

سهند افشاري صبح روز جمعه19 اسفند1384 در يک تصادف در جاده تبريز بدرود حيات گفت.مرحوم سهندكه با همكاران خويش در اداره دارائي تبريز به تفريح رفته بودند در اثر تصادف رانندگي در حالي دار فاني را وداع گفت که چهار همکار او که در اتومبيل همراه او بوده اند همگي جان سالم بدر بردند. اما ايشان جان خود را از دست داد.هنوز نحوه مرگ سهند بر خانواده و دوستانش بصورت دقيق مشخص نيست و سئوالات فراواني در مورد نحوه تصادف و صدور سريع جواز دفن وي وجود دارد.آيا تاريخ به اين سوالات جواب خواهد داد؟

سهند جان آرام بخواب که با خواب ابدي ات ميليون ها جوان بپا خواسته و راه هميشه جاويد تورا ادامه مي دهند.روز جهاني زبان مادري؛

اول زبان مادري،بعد انرژي هستهايي

امسال در ششمين سالگرد روز جهاني زبان مادري آذربايجانيها همزمان با سراسر دنيا به گراميداشت اين روزپرداختند.

در شهر تبريز "مجمع دانشگاهيان آذربايجاني " روز جمعه 28 بهمن طي مراسم باشكوهي با شركت جمع كثيري از دانشجويان،دانشگاهيان و اقشار مختلف مردم اين روز را گرامي داشتند. از خصوصيات بارز اين مراسم شرکت فعالانه کودکان در اين برنامه بود.آيسان نجفي، مرتضي سلماني، سئودا رنجبر، سينا جليل اوغلو، هاله پژوم، سئودا كرمي، مريم صادقي، آياز محدث، مهران پژوم و ... از جمله افرادي بودند که با ارائه شعر و نوشته احساسات خود را نسبت به زبان مادري ابراز کردند و اشتراک دهها از معلمان تبريز در اين مراسم از ديگر خصوصيات منحصر بفرد اين برنامه بود.

 

 

در اين برنامه که صد ها تن از شرکت کنندگان به علت محدوديت فضا ساعت سرپا ايستاده و از اين مراسم معنوي فرهنگي استفاده مي کردند.ابتدا دکتر حسين زاده(داشقين) به ايراد سخنراني پرداختند.ايشان با تشريح فعاليتهاي خويش در زمينه ادبيات آذربايجان افزودند:" امروزه ضرورت زمانه ايجاب مي کند هر کس در زمينه تخصص خودش فعاليت کند".سپس در ادامه علي تهممتن با نواختن تار به مجلس شور و شوق خاصي بخشيد. نايب دبير مجمع دانشگاهيان آذربايجاني و رئيس مرکز تحقيقات آبتام مهندس آيدين صادقي سخنران ديگر اين مراسم بود.ايشان ضمن خوش آمدگوئي از طرف مجمع و با عذر خواهي نسبت به تنگي جا از همه شرکت کندگان تشکر کرد.ايشا ن با موضوع " زبان و سياست" به سخنراني پرداخت وآقايان شهبازي و سيدلر از معلم ماني بودند که به سخنراني پرداختند.مدير مسئول نشريه تخصصي کودکان آذربايجان- جيققيلي باغچا- آقاي محمد عابدينپور و همسر محترم ايشان سون بهار از مهمانان ويژه اين برنامه بودندکه خانم سون بهار با سخنران احساساتي خويش موجب تشويق پياپي شرکت کنندگان شد.برگزاري مسابقات شفاهي و کتبي در مورد زبان مادري از ديگر بخش هاي اين مراسم بود.

مهندس تايماز خدائي و آقاي خالط آبادي از ديگر سخنرانان اين مراسم بودند.در ادامه برنامه، گروه ايلقار به ايفاي نقش پرداخت و در پايان حسن آغا دميرچي با اجراي تصنيف هائي از موسيقي آذربايجان بار ديگر هنر اين موسيقي به معرض ديد گذاشت.همچنين برگزاري نمايشگاه کتاب و محصولات فرهنگي و اهداي CD به شرکت کنندگان از ديگر بخش هاي اين مراسم گراميداشت زبان مادري بود.

همچنين برنامه ديگري از طرف موسسه آپاق مورخه ششم اسفند ماه در تبريز برگزارشد.مهندس صرافي، مهندس آيدين صادقي،دکتر حسن فرهودي نيا،ممي زاده،خان فريد،اميد شکري،فريده اصغرنيا،نويد محمدي از جمله سخنرانان قسمت اول اين برنامه بودند.در قسمت دوم اين مراسم شعرائي چون فريدون حصاري فريدون ائلچين،مليحه عزيز پور،حسن اومود اوغلو،ساناز صفري،زينب پاشا،رقيه صفري،آشيق غافار ابراهيمي با قرائت اشعار خود به بيان احساسات پرداختند.

 

در تهران روز سه شنبه دوم اسفند کانون فرهنگي ستارخان با اجراي مراسم ديگري در فرهنگسراي حکيميه به گراميداشت اين روز پرداخت

اين مراسم با يک دقيقه سکوت جهت اداي احترام به روح استاد فرزانه،شهداي ماکو و فاجعه خوجالي آغاز شد.در اين برنامه شاعر "عدالت دومان" شعر " فرزانه اولمز" را قرائت کردند.

اودلاردان يارانيب يانان بير اوره ک،

يانار، نور سپه لر، کول اولا بيلمز!

آيدين عاليملرين کونلو آينادير،

اونون قارشيسيندا، تول اولا بيلمز!...

چکسه ده ائللرين دردين نيسکيلين،

فرزانه لر اؤلمز، دونيا وار بيلين!

اگر يوخسا فرزانه سي بير ائلين،

عدالت دئمه يه ديل اولا بيلمز!

در ادامه فرزاد صمدلي پشت تريبون قرار گرفت .ايشان گفتند به نظر بنده براي يک تورک آذربايجاني 4 ناموس وجود دارد زبان ماري ،مادر، وطن و دين.ايشان خواستار حفظ و دفاع از ناموس ملي مان شدند. يوسف فرزانه ،مدير انتشارات انديشه نو از ديگر سخنرانان اين مراسم بودند.

 

و اما تاسف انگيز اينکه در تهران مديريت فرهنگي دانشگاه صنعتي امير کبير در روزهاي واپسين باقي مانده به برگزاري همايش زبان مادري، مجوز صادره جهت برگزاري مراسم ششمين سالگرد روز جهاني زبان مادري را لغو نمود.

مسئولين دانشگاه اميرکبير در توجيه لغو مجوز صادره "نامه شوراي امنيت ملي به دانشگاه امير کبير مبني بر عدم صدور مجوز براي کليه برنامه هاي قوميت ها " را گفته و تحت هيچ شرايطي حاضر به همکاري با مسئولين برگزاري اين همايش نشدند.

با توجه به مجوز صادره از سوي مديريت محترم فرهنگي دانشگاه، تمامي برنامه هاي لازم از جمله چاپ پوستر،دعوت نامه،تدارک برگزاري نمايشگاه کتاب در حاشيه نمايشگاه،عقد قرارداد با گروه نمايشي،و گروه موسيقي،نمايش نامه و... به عمل آمده بود که با لغو برنامه مذکور،مجريان همايش خسارات مادي و معنوي زيادي را متحمل شدند.

اين اقدام غيرمدني  مسئولين دانشگاه سبب شد تا دانشگاهيان آذربايجاني، در مقابل درب دانشگاه تجمع کرده و اعتراض حضوري و کتبي خود را به مسئولين ذيربط منعکس کنند.روز پنج شنبه مورخه 4/12/84 ساعت 15 جمعي از معترضين به لغو مجوز صادره جلوي درب دانشگاه امير کبير دست به تجمع زدند.در اين برنامه حاج آقا حجازي نماينده محترم مردم خوي در مجلس شوراي اسلامي،دکتر احمد حکيمي پور عضو اولين دوره شوراي شهر تهران و مدير مسئول نشريه اميد زنجان،قريباني نماينده مردم اردبيل در مجلس ششم.وجمعي از دانشجويان دانشگاه اميرکبير شرکت داشتندکه در اين تجمع نبست به لغو مجوز صادره اعتراض کرده و خواستار توجه بيشتر مسئولين ذيربط به خواسته هاي ملت آذربايجان از جمله رسميت يافتن زبان ترکي آذربايجاني شدند. 

در اين تجمع معترضين با اشاره به شعار"انرژي هسته اي حق مسلم ماست"گفتند ما علاوه بر انرژي هسته اي حقوق ديگري هم داريم و بعد با شعار "اول زبان مادري بعد انرژي هسته اي " انتقاد خويش نسبت به سياستهاي تبعيض آميز دولت اعلام داشتند.همچنين تجمع کنندگان طومار اعتراض آميزي را تسليم مسئولين  دانشگاه کردند. اين تجمع از ساعت 15 شروع شد و در ساعت 16.30 دقيقه  خاتمه يافت.

 

در مرند نيز جمعه پنجم اسفند ماه هفته نامه جيقلي باغچا و خانه ادبيات شهريار مراسم گراميداشت روز جهاني زبان مادري را برگزار کردند.

 

در اروميه هم همايش روز جهاني زبان مادري برگزار گرديد اين همايش که روز سه شنبه ۲ اسفند ۱۳۸۴ مصادف با ۲۱ فوريه ۲۰۰۶ در آمفي تئاتر دانشکده فني اورميه برگزار شد.با وجود مخالفت مسئولين دانشگاه با سخنراني مهمانان دعوت شده از جمله عيسي نظري حقوقدان و عضو شوراي نويسندگان نشريه نويد آذربايجان، دانشجويان دانشگاه اورميه موفق شدند مراسم را در سطحي بسيار عالي برگزار نمايند.

در آغاز مراسم مهندس عليزاده استاد دانشگاه اورميه ضمن اشاره به روند استقلال بنگلادش و جدايي آن از جمهوري پاکستان به علت سياست هاي يکسان سازي فرهنگي و شونيستي پاکستان بر عليه زبان و فرهنگ بنگالي، چگونگي اعلام روز ملي شهداي بنگلادش به عنوان روز جهاني زبان مادري را به دانشجويان توضيح داد. همچنين مهندس عليزاده مهمترين شکل پلوراليسم را پلوراليسم فرهنگي عنوان کرده و موانع و مخالفتهاي موجود در مقابل پلوراليسم از نوع فرهنگي در ايران را بيش از مشکلات پيش روي پلوراليسم ديني دانست.

در ادامه مهدي حاج محمدي، بهروز توکلي، توحيد ايوبي، مهرداد چاخيرلي، الهه رادمهر و عده ديگر از دانشجويان به قرائت شعر پرداختند. موضوع اشعار خوانده شده زبان مادري وجنايات داشناکهاي ارمني در خوجالي و قره باغ اشغالي بود. رسول جعفري دانشجوي دانشده فني مهندسي نيز مقاله خود را با موضوع زبان مادري ارائه کرد.

برنامه هاي ويژه همايش زبان مادري در اورميه را هنرمندان خردسال گروه "سئوينج" اجرا کردند؛ دکلمه بسيار زيباي شعر "آنا ديليم" توسط آيسان، عضو سئوينج و تئاتر موزيکال و ديدني که با تشويقهاي ممتد و مکرر دانشجويان همراه بود. زينت بخش اين برنامه بود.

 

در زنجان  هم روزپنجشنبه18/12/84ساعت 16 الي18 قرار بود مراسمي تحت عنوان بزرگداشت زبان مادري توسط سازمان غير دولتي ايشيق يول در سالن سهروردي شهر زنجان برگزار گردد كه مدعوين جلسه پس از مراجعه به اين سالن با درهاي بسته مواجه گشتند.

مدعوين كه حدود يك ونيم ساعت در داخل راهرو آمفي تئاتر سهروردي سرگردان بودند پس از يك ساعت مطلع شدند كه نهادهاي امنيتي مانع از اجراي مراسم گشته اند اين در حالي است كه آقاي محمد علي بياني مسئول موسسه غير دولتي ايشيق يول نامه اي مبني بر بلامانع بودن اجراي مراسم وقانوني بودن مراسم را از طرف استانداري زنجان در دست داشت.

وي گفت :"در زنجان رسم نبوده كه براي اجراي شب شعر از استانداري مجوز بگيرند وفقط بايد با مسئولين سالن هماهنگي لازمه صورت پذيرد اما ما زماني كه فهميديم  آقايان قصد دارند مانع از اجراي مراسم ما گردند ما نامه اي از استانداري گرفتيم كه مراسم قانوني باشداما آقايان الان ايراد مي گيرند كه نامه بايد از فرمانداري باشد!!!و اين همانند اين است كه (شاه باغيشلار شاهباز باغيشلاماز)"

جمع كثير حاضرين كه در مقابل سالن آمفي تئاتر سهروردي در خيابان سعدي وسط(خيابان مركزي زنجان)تجمع كرده بودند پس از شنيدن سخنان بياني (مسئول جلسه) خواهان مشخص كردن عاملين لغو مراسم بودند آنها مي پرسيدند: آيا اداره اطلاعات زنجان مانع برگزاري مراسم شده است؟آنهابه لغو مجوز سمينار مادري اعتراض نمودند واين عمل آنها را محكوم نمودند .در جريان اين تجمع نيروي انتظامي از حاضران خواست تا پس از شنيدن سخنان مسئول برنامه محل را ترك كنندو حضار نيز محل را ترك نمودند.

 

 

26 فوريه ؛ روز "مظلوميت آذربايجان"

تبريز و قم به خروش آمد.

 

تبريز در هفتم اسفند 1384 ، نمايشي از رشد سياسي مردم خودرا نشان داد در اين روز،تبريز شاهد راهپيمايي جمعي از ملت آذربايجان مقابل شوراي خليفه گري ارامنه در محكوم كردن قتل عام فجيع شهر خوجالي (1992) در قاراباغ به دست تروريستهاي ارمني بود. گزارشها حضور حداقل 2000 نفر را در اين راهپيمايي تاييد مي كند. اين راهپيمايي كه با شعارهاي الله اكبر همراه بود توسط نيروهاي انتظامي سركوب و عده اي از شركت كنندگان ضرب و شتم و دستگير شدند. برخورد انتظامي و بازداشت حاضران در اين حمايت، سياست يك بام و دو هوايي را تفهيم ناظران نمود.در اين مراسم صدها مامور پليس يگان ويژه به آنها حمله ور شدند.پليس که از باتوم و گاز اشک آور استفاده مي کرد به شدت مردم را مورد ضرب وشتم قرار داد. تجمع 7 اسفند با حضور هزاران تن از از مردم تبريز در مقابل شوراي خليفه گري ارامنه آذربايجان به صورت مسالمت آميز و قانوني برگزار شد كه با دخالت نيروهاي پليس يگان ويژه و ماموران امنيتي به خشونت و درگيري كشيده شد و در نواحي سه راه امين و خيابان ۱۷ شهريور تجمع كنندگان به شدت  مورد ضرب وشتم قرار گرفتند.

همچنين روز شنبه، ششم اسفند 1384،در ساعت 15 از طرف طلاب شهر قم مراسم گراميداشت ياد شهداي نسل کشي مسلمانان قره باغ آذربايجان برگزار شد،اين مراسم که جهت اعتراض به نسل کشي آذربايجاني ها در شهرهاي اورمو،سلماس و خوي وهمچنين فاجعه تبديل مسجد شهر آغدام به خوکداني توسط داشناکهاي ارمني، برگزار مي شد متاسفانه به دليل حضور بسيا متراکم نيروهاي انتظامي و اطلاعاتي و همچنين هجوم به تجمع کنندگان نا امني هاي وسيعي در مهمترين ميدان شهرقم و در روبروي حرم حضرت معصومه (س) به وجود آورد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بخش دوم

 

دستگيري،احضار و احکام صادره براي فعالين سياسي فرهنگي و اجتماعي آذربايجان

 

 

 

1- دستگيري و بازداشت

مهدي نعيمي

دانشجوي فوق ليسانس دانشگاه امام صادق در مراسم اعتراض به تحريف تاريخ توسط ارامنه در روز 24 آوريل دستگير شده و پس از تحمل 11 روز حبس با ضمانت آزاد گرديد

دستگير شدگان قبل از قورلتاي قلعه بابك

روز سه شنبه 7/4/84 بعد از ظهر حدود ساعت 8 سه تن از فعالان حركت ملي آذربايجان در تبريز بنامهاي مصطفي عوض پور، ياور جمالي ، وحيد رمضاني هنگام رفتن به منزل توسط عوامل اطلاعات نيروي انتظامي دستگيرشدند.

همچنين صبح پنجسنبه 2 تير ماه سه تن از مأمورين اطلاعات زنجان آقايان صفرعلي خوئيني، مهدي کريني، ميثم جمالي و محمد رحيمي را که دانشجوي دانشگاه آزاد زنجان مي باشند، در منزل دستگير کرده و پس از تفتيش خانه و ضبط تعدادي کتاب وCD آنها را به بازداشتگاه اطلاعات زنجان منتقل کردند. افراد مذکور ساعت 18 همان روز پس از بازجويي آزاد شده اند.

دستگيري ها در قورولتاي قلعه بابک

1-کاظم سعادت

2-عباس ساداتي

3-نادر ائلچين

4-بهروز عباس زاده

5-صادق حکيمي

6-عزيز پور ولي

7-حميد درخشان

8-علي شادي

9-قاسم انگوتي(به شدت ضرب و شتم شده است)

10-ياشار اسدي

11-نيما اردبيلي

12- عباس لساني

 

حجه السلام عظيمي قديمي

روز جمعه 14 مرداد 1384 در جريان مراسم گراميداشت سالروز مشروطيت در پارك طوبي تبريز، كنار مزار باقرخان بازداشت و چند ماه در بند نظامي زندان تبريز به سر برد .

 

ايشان بعد از دستگيري با اتهاماتي از قبيل؛ رهبري مراسم سالروز مشروطيت که غير قانوني ناميده شده است، گمراه نمودن طلبه هاي جوان در قم، مصاحبه با تلويزيون ماهواره اي ANA YURDU، كمك به راه اندازي و توزيع نشريه رسول که توسط طلبه هاي آذربايجاني حوزه علميه قم منتشر مي شود، روبرو گشت.

نقي پاشاپور(ييلماز.ماهارلي) .

به جرم ديدار با برادرش تکين ماهارلي، که هم اکنون بصورت مهاجر در کشور ترکيه بسر مي برد، پس از بازگشت از کشور ترکيه توسط اداره اطلاعات شهرستان ماکو دستگير وپس ازمدتي بازجوئي و مواخذه بطور موقت آزاد شده است.

مير علي رضايي

يکي از استادان زبان وادبيات ترکي روز چهارشنبه26 مرداد 1384 ساعت 9 صبح هنگام خارج شدن از منزل به دست نيروهاي امنيتي مورد ضرب و شتم قرار گرفته و ربوده شد

جواد عباسي

دبير فعلي آموزش و پرورش در دبيرستانهاي شهر سلماس و دبير سابق دبيرستانهاي شهر ماکو روز سه‌شنبه 29 آذرماه جلب و روانه زندان شهر خوي شد

داود عظيم زاده

ليسانس محيط زيست و دبير مدارس راهنمايي شهرستان مراغه صبح دوم بهمن ماه توسط نيروهاي اطلاعاتي مراغه دستگير و زنداني شد روز يکشنبه ۱۶بهمن ماه آزاد شد.

ياشار حکاک پور

روز اول بهمن ماه در مراغه توسط نيروهاي اطلاعاتي دستگير ومورد بازجويي قرار گرفت. حکاک پور ده روز اول بازداشت خود را در اعتصاب غذا بود و پس از ملاقات با پدرش و کاهش فشار بازجويان پس از انتقال به اداره اطلاعات تبريز اعتصابش را شکست.مورخه 29/11 با وثيقه ۳۰ ميليوني و قرار ضمانت ۵۰ ميليون توماني از زندان شهرستان مراغه آزاد شد.

خانم ريحانه پورغني

در مورخه 9/11/84 ساعت 9:30 خانم پور غني  با عنوان " اراية پاره اي از توضيحات" به دادسراي عمومي انقلاب استان زنجان تحويل داده شد . وي كه تا ساعت 16:30 تحت بازجويي قرار داشت   بالاخره  دادستان حوالي ساعت 19 درخواست قرار وثيقه اي به ارزش 300 ميليون ريال براي آزادي خانم پورغني کرد.

طاهر بياني و جواد حسن پور

دو تن از فعالان شهرستان اهر در تاريخ هفتم اسفند ماه، يک روز قبل از برپائي مراسم 88 مين سالگرد نسل کشي مسلمانان آذربايجان غربي و همچنين چهاردهمين سالگرد قتل عام مسلمانان قره باغ توسط داشناکهاي ارمني در اهر به هنگام پخش تراکتهاي فاجعه خوجالي بازداشت شدند.

اين دو فعال، پس از 48 ساعت توقيف در بازداشت گاه نيروي انتظامي اين شهر با قرار وثيقه آزاد شده اند.

بهروز عليزاده

بهروز عليزاده عصر روز جمعه 26 اسفند ماه توسط نيروهاي اداره اطلاعات اردبيل دستگير و بازداشت شده است.اين جوان 20 ساله بدون اطلاع خانواده اش دستگير شده است و خانواده و دوستانش پس از 24 ساعت جستجو موفق به کسب خبر از سرنوشت وي شدند.

       

دستگير شدگان مراسم تعزيه مرحوم سهند افشاري

  تعداد کل بازداشت شدگان شرکت کننده در مراسم تعزيه سهند افشاري(هم از طرف نيروي انتظامي و هم از سوي اداره اطلاعات ) بالغ بر 70 نفر بوده که اکثريت قريب به اتفاق آنها آزاد پس از چند ساعت آزاد شدند.

محمد شکري، علي صديق و اوختاي (محمد)حسيني از شرکت کنندگان در مجلس ترحيم سهند افشاري در روز دوشنبه ۲۲ اسفند در مسجد امام زمان تبريز ، پس از خروج از مراسم دستگيرشدند. وپس از سه روز آزاد گرديدند .

.محمد فرشي در مقابل مسجد و در داخل اتومبيل شخصي خود دستگير شده و دوستانش اتومبيل او را در چهارراه حافظ پيدا کردند.

علي آقازاده معروف به هاراي نيز در بازداشت اداره اطلاعات مورد ضرب و شتم واقع شد. علي هاراي در مجلس ترحيم مرحوم سهند افشاري به سايت شمس تبريز اظهار نمود كه وي را تلفني به اداره اطلاعات نيروي انتظامي فرا خوانده اند ولي او از رفتن ممانعت كرده است ولي گويا پس از آن خود به آن اداره اطلاعات مراجعه نموده است و فقط طي يك تماس تلفني به خانواده خود اطلاع داده  كه از وي نگران نباشند .

 

دستگير شدگان مراسم عظيم هفتم اسفند تبريز و قم

آقاي ذوقي و عظيمي در روز 6 اسفند دستگير شدند و آقاي ذوقي در ساعت 24 همان روز بعد از بازجوئي در ستاد خبري اطلاعات قم آزاد شده اند وحاج آقا عظيمي يک شب را در زندان لنگرود قم به سر برده و فرداي آنروز آزاد شدند.

 

رسول درودگر قلندري، مهدي داوري، امير بنايي كاظمي، نهضت خليل، محمودي ايرانژاد، رامين مرادي، وحيد داودي، مهدي يوسفي،محمد مقصودي، يوسف داودي، ابراهيم معيني، محمد جوان، فرهاد ستاري، كريم شفق،اكبر مجيدزاده ، آراز جليل پور، حجت ابراهيمي ، جواد عباس زاده، اسماعيل امير گرامي، محمد يرهون،محمدرضا فلاحيان ، فرهاد قويدل،رضا حلاجيان

ياشار مقام اسلامي،جواد عباسزاده، اسماعيل امير گرامي ،محمد يرحون، محمد رضا حلاجيان، ابراهيم معيني، محمد حسين جليل پور، ابراهيم معيني ،جواد عباسزاده ، امير گرامي، ياشار مقام اسلامي،از جمله دستگير شدگان مراسم کبير هفتم اسفند ماه تبريز بودند.

 

2- احضار به دادگاهها

احضار نماينده اروميه در مجلس ششم به دادگاه

مير محمود يکانلي، نماينده مردم اروميه در ششمين دوره مجلس شوراي اسلامي. به دادگاه فراخوانده شد. در احضاريه‌اي که از سوي شعبه دوم بازپرسي دادسراي کارکنان دولت صادر شده است، به موضوع اتمام هيچ اشاره‌اي نشده و موضوع اتمام، "به شرح پرونده" ذکر شده است .

 

اسامي 25 نفر از فعالين حرکت ملي آذربايجان که در تاريخ هفتم نير ماه به دادگاه کليبر احضار شده اند عبارتند از:

       1        احد باقري/مرند

       2        اکبر ازاد/تهران

       3        آيت الله(يوروش)مهرعلي بيگلو/جلفا

       4        توماج صالح پور/جلفا

       5        حسين محمدي فر/مشگين شهر

       6        حميد بهجت خاتوني/تهران

       7        داريوش(ائلچين)حاتمي/خدافرين

       8        رامين صادقي /اردبيل

       9        رسول قهرماني/خدافرين

  10        روح الله (تايماز)مهر علي بيگلو/جلفا

  11        سهراب فتحي/مشگين شهر

  12        عبدالرضا اعلايي/اردبيل

  13        عزيز پورولي/تبريز

  14        علي جامي/سراب

  15        عليرضا رضايي/ قوشاچاي(مياندواب)

  16        عيوض بيات

  17        غلام حيدر تندران/قوشاچاي(مياندواب)

  18        فرهنگ نصير نيا/خلخال

  19        کاظم قوچي/تبريز

  20        محمد شريف زميني/تبريز

  21        مرتضي اوجاقلو/زنجان

  22        مهدي سرخي شمس/تبريز

  23        مهدي کتانچي خياوي/مشکين شهر

  24        وحيد (ايلقار)قليزاده/جلفا

  25        وحيد عليرضايي/اردبيل

 

محکومين به يک سال حبس که به مدت 10 سال از ورود، اقامت و حضور در شهرستان کليبر منع شده اند:

        1        اکبر آزاد علي بابالو فرزند سلطان- تهران،

        2        آيت اله مهرعلي بيگلو فرزند قدرت- جلفا،

        3        داريوش حاتمي فرزند غلامحسين- خداافرين،

        4        رسول قهرماني فرزند علي- تهران

 

محکومين به 91 روز حبس (اين حکم به مدت 5 سال تعليق مي شود)

 

1.-     حسين محمدي فرد فرزند محمد علي- مشکين شهر

2.-     حميد بهجت خاتوني فرزند عيسي- تهران

3.-     رامين صادق اصل فرزند حسين- اردبيل

4.-     سهراب فتحي فرزند اسحق-مشکين شهر

5.-     عبدالرضا علايي نيازي فرزند ابراهيم- مياندوآب

6.-     عليرضا(عيوض) بيات فرزند محبعلي- زنجان

7.-     علي جامع مغانلو فرزند قباد- سراب

8.-     غلامرضا تندران فرزند فريدون- مياندوآب

9.-     فرهنگ نصيرنيا فرزند اسد- خلخال

10.- کاظم قوچي فرزند د عيوض- تبريز

11.- مرتضي اجاقلو فرزند نجف علي- زنجان

12.- مرتضي عيني فرزند افضل- تبريز

13.- مهدي سرخي شمس فرزند پيام- تبريز

14.- مهدي کتابچي خياوي فرزند ندرت- مشکين شهر

15.- وحيد عليرضايي فرزند رفيع- اردبيل

16.- وحيد قلي زاده فرزند شهباز- جلفا

تبرئه شدگان:

1.-     جعفر شاهي- تبريز

2.-     حسن مصطفي زاده- تهران

3.-     تقي ذغالخواه- تبريز

4.-     رحيم نويدي - تبريز

5.-     شيرويه قبادنيا- آستارا

6.-     علي انواري مشکين شهر

7.-     محسن فرحيان مياندوآب

8.-     محمد شريف زمين- تبريز

ابراهيم جعفرزاده

ابراهيم جعفرزاده فعال حرکت ملي آذربايجان در شهر خوي از سوي شعبه اول دادگاه انقلاب شهر کليبر احضار گرديده است. ابراهيم جعفرزاده 9 تير ماه امسال در جريان مراسم بزرگ قلعه بابک دستگير و پس از چند روز بازداشت در زندان اهر با قرار وثيقه آزاد شده بود . طبق احضاريه اي که به وي ابلاغ گرديده است ايشان بايد روز 26 مرداد ماه در دادگاه حضور يافتند. اين فعال سياسي آذربايجاني با اتهاماتي از قبيل، اقدام عليه امنيت ملي، تبليغ افکار پان تورکيستي و قوميت گرائي روبروست.

روز نهم تيرماه همزمان با قورولتاي کبير قلعه بابک در حوالي ميدان آزادي قلعه بازداشت شده و راهي زندان اهر شده بود و در روز چهاردهم تير ماه از زندان اهر ازاد شده است.

 

معرفت الله فضلي

معرفت الله فضلي دانشجوي دانشگاه زنجان و مدير مسئول نشريه دانشجويي "زنگان سوزلري" صبح ۴/۱۱/۸۴ به اداره اطلاعات زنجان احضار شد. پس از حدود ۶ ساعت بازجويي از اداره اطلاعات زنجان خارج شد.

 

سعيد متين پور و خانم ليلا صفري

آقاي سعيد متين پور و خانم ليلا صفري نيز به علت پخش CD و فروش تصوير بابک به دادگاه فراخوانده شدهاند. مغازه خانم ليلا صفري از طرف مأمورين مورد بازرسي قرار گرفته است.

 آقاي سعيد متين پور يکي از فعالين مدني حرکت ملي آذربايجان در زنجان به اتهام فروش تصاويري از بابک خرمدين در مغازه خود از سوي نيروي انتظامي اين شهر مورد بازداشت موقت و بازجويي قرار گرفته است.

 

3- بازجويي و تفهيم اتهام

سيد جواد ( ارکين ) موسوي

تاريخ 13/10/84 در شعبه اول دادگاه اروميه به اتهام حضور در تجمع غير قانوني بزرگداشت پروفسور زهتابي در آذرماه سال 1381 محاکمه شد

اتهامات موسوي اقدام عليه امنيت ملي، پان تورکيسم و شرکت در مراسم سالگرد درگذشت پروفسور ذهتابي بر سر مزار وي در شهر شبستر است.

يوسف رحيمي

يوسف رحيمي که 11 تير ماه 1383 نيز هنگام عزيمت به قلعه بابک دستگير و پس از 3 روز آزاد شده بود. طبق احضاريه اي که به وي داده شده است بايد هفتم تير 1384در دادگاه کليبر حضور بهم رساند.

 

هدايت ذاکر

روز يکشنبه چهارم ديماه خود را تسليم دادگاه انقلاب اسلامي تبريز کرد.

.

عباس نيکروان

عباس نيکروان يکي از فعالين حرکت ملي آذربايجان و رييس انجمن موسيقي سلماس روز سه شنبه 10 آبان بازداشت شد.

اقاي نيکروان که از هنرمندان شناخته شده موسيقي و رقص آذربايجاني در شهر سلماس است از طرف دادگاه انقلاب اين شهر بخاطر داشتن عکس قاب شده اي از بابک خرمدين و نيز علاقه به موسيقي آذربايجاني متهم به پان ترکيزم و نيز حمايت از دکتر چهرگاني صدر حزب گاموح شده و به 4 ماه حبس محکوم گرديده است!

به گفته صالح کامراني وکيل مدافع عباس نيکروان، دادگاه انقلاب خوي در حالي حکم جلب وي را صادر نموده است که پرونده ايشان در شعبه هفتم تشخيص ديوان عالي کشور در جريان است. رييس انجمن موسيقي سلماس قبلاً با تاييد دادگاه تجديدنظر استان آذربايجان غربي به چهار ماه حبس محكوم شده بود. گفته مي شود نيکروان در سلماس بازداشت شده است و بعداً به دادگاه انقلاب خوي تحويل داده شد. اتهامات عباس نيکروان تبليغ عليه نظام، تبليغ پان تورکيسم و تجزيه طلبي مي باشد.

 

مير اژدر حسيني

بنا به گزارشهاي رسيده از مرند، ميراژدر حسيني به اتهام تبليغ عليه نظام در شعبه اول بازپرسي دادگاه مرند در مرحله تفهيم اتهام است.

 

علي حسن‌زاد

اولين جلسه دادگاه آقاي علي حسن‌زاده دانشجوي کارشناسي ارشد دانشگاه تبريز نيز به اتهام تبليغ عليه نظام در مرند در شعبه اول دادگاه انقلاب در تاريخ 13/10 84 تشکيل شد

.

جواد عباسي

از طرف دادگاه انقلاب شهرستان خوي به شش ماه حبس تعزيري محکوم شد.

 

 

داوود عظيم زاده ومجيدپژوهينفام

پس از برگزاري مراسم 21 آذر اداره اطلاعات مراغه اقدام به احضار 2 تن از معلمان سختکوش مراغه اي به اسامي آقايان داوود عظيم زاده ومجيدپژوهينفام در مراغه کرده است.

 

 

4- احکام صادره شده توسط دادگاه ها

ـ سعيد نعيمي و علي اصغر ذوالقدر از اعضاي سابق شوراي مرکزي انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه زنجان به علت برگزاري برنامه اي در سال ١٣٨٠ تحت عنوان نقد عملکرد نهادهاي زير نظر رهبري به اتهام توهين به رهبري در دادگاه زنجان به ٣ ماه حبس تعليقي محکوم شدند. (ايسنا ٣١/١/٨٤)

متهمين پرونده مسجد سرچشمه اردبيل

در دوم تيرماه سال 1383 نزديک به 20 تن از جوانان اردبيل در اعتراض به ورود هيات داشناکهاي ارمني به اردبيل، تحصن اعتراض آميزي را در مسجد سر چشمه اين شهر تدارک ديدند.که بعد ها سر از دادگاه در آوردند.

در اين دادگاه که متهم شوندگان آن عباس لساني، حسين لساني، مهدي محمد پور، جلال تقوي، محسن رفيعي ومهندس رحيم حاجي بودند، پس از چندي بحث و درگيري لفظي قاضي حضور مترجم را در دادگاه به ناچار قبول کرد.

در اين دادگاه شکايت آقاي لساني عليه سرهنگ باستاني که هدايت نيروهاي ضارب را در مسجد به عهده داشت مردود شد.

رئيس شعبه 107 دادگاه جزايي عمومي اردبيل طي احکامي عباس لساني ، محسن رفيع، ناصر دواري،علي سعيدي، جلال تقوي، حسين لساني، مهدي محمد پور و علي آچاک را به تحمل 15 ضربه شلاق و پرداخت هشتصد هزار ريال جزاي نقدي محکوم، و اجراي اين احکام را براي دو سال معلق اعلام کرده است.

 

حجة الاسلام عبدالعزيز عظيمي قديم

حجت الاسلام عبد العزيز عظيمي قديم نيز که از روحانيان حاضر در جمع متحصنين و معترضين مسجد سر چشمه اردبيل بود در دادگاه ويژه روحانيت تبريز در 23 تير 83 حضور به عمل رسانيده و به اتهامات اين دادگاه مبني بر تشويق اذهان عمومي، اخلال در نظم عمومي، تمرد از فرمان نيرو انتظامي، تمرد از حکم دادستان، فعاليت هاي پان تورکيسمي محکوم شد.

حكم حجت اسلام عظيمي قديم، پس از مراجعت از سفر خارج (کشور سوئد) اعلام شد. عبدالعزيز عظيمي قديم روز 10 دي در دادگاه ويژه روحانيت تبريز توسط قاضي اسماعيلي محاکمه و حکم صادره يک روز بعد به وي ابلاغ گشت.

حکممستندا به مواد 19، 20، 48 و 500 و تبصره ماده 18 قانون مجازات اسلامي و ماده 42 آيين‌نامه دادسرا و دادگاه ويژه روحانيت و ماده 48 همان آيين‌نامه دادگاه مشاراليه را در خصوص اتهام اول تخلف از حكم دادگاه نظر به تقاضاي دادستان مجري حكم مجازات قبلي وي به 3 ماه و يك روز حبس تعزيري تبديل و در خصوص اتهام دوم "فعاليت تبليغي به نفع گروه‌ها و سازمانهاي مخالف نظام " به يك سال حبس تعزيري با احتساب ايام بازداشت و در خصوص اتهام سوم " هتك حيثيت روحانيت" به 10 سال محروميت از پوشيدن لباس روحانيت محكوم مي‌گردد. پوشيدن مجدد لباس روحانيت پس از پايان 10 سال منوط است به تقاضاي دادستان مجري حكم و موافقت دادگاه ويژه روحانيت و به‌عنوان تتميم حكم تعزيري به 5 سال ممنوعيت خروج از كشور و 5 سال منع اقامت در استانهاي آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، اردبيل و زنجان و انجام هر گونه فعاليتهاي تبليغي در استانهاي فوق محروم مي‌گردد.

صابر بيت اللهي و حسين عليزاده از طرف دادگاه انقلاب به پرداخت جزاي نقدي محکوم شدند

صابر بيت اللهي و حسين عليزاده که در سال دو هزار و چهار ميلادي به اتهام شرکت در مراسم قلعه بابک ، دستگير شده بودند و به اصطلاح تحت پيگرد قانوني داشتند نهايتا از طرف دادگاه انقلاب خوي به پرداخت جزاي نقدي محکوم شدند صابر بيت اللهي به پرداخت پانصد هزار تومان و حسين عليزاده به پرداخت يک ميليون تومان محکوم شدند.

 

هدايت ذاکر

هدايت ذاکر معلم و فعال سياسي تبريز که از سوي دادگاه به يک سال زندان حبسي محکوم شد.که دادگاه تجديد نظرنيز حکم دادگاه انقلاب تبريز مبني بر محکوميت يک ساله آقاي هدايت ذاکر به اتهام تباني براي برهم زدن امنيت ملي به خاطر شرکت در مراسم 21 آذر قبرستان اماميه در سال 82 را تأييد کردو شعبه 13 تشخيص ديوان عالي کشورهم بدون توجه به دلايل وکيل وي، حکم را تأييدنمود.

 

جواد عباسي

جواد عباسي معلم و فعال سياسي ساکن سلماس پنجشنبه ۱ دي با حکم دادگاه انقلاب شهرستان خوي روانه زندان شد. عباسي که متهم به تجزيه طلبي و ارتباط با گروههاي پان تورکيست است، قبلاْ از طرف دادگاه انقلاب خوي به ۶ ماه حبس قطعي محکوم شده بود.

شرکت در مراسم قلعه بابک، تلاش براي سرنگوني رژيم جمهوري اسلامي ايران، برهم زدن امنيت ملي و چاپ و نشر اعلاميه و آگهي هاي حرکت ملي آذربايجان از ديگر اتهامات جواد عباسي است. ايشان قبلاً به مدت 25 روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات خوي زنداني بوده است.

اتابک بختاور

اتابک بختاور دانشجوي دانشگاه تبريز پس از اينکه در شامگاه چهارشنبه سوري در برابر دانشگاه تبريز بازداشت شد، بعد از احضار پدرش چنگيز بختاور و تحمل 24 ساعت حبس، آزاد گرديد.

 

فرزاد صمدلي از کارش اخراج شد

پدنبال بک مصاحبه با راديو آزادي در روز 11 فروردين ماه بمناسبت تغيير نام جزاير درياچه اروميه آقاي فرزاد صمدلي از کار خود روز 14 فروردين اخراج شد. آقاي صمدلي از 7 سال پيش در سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي در سمتهاي مختلف مشغول کار بود وچند ماه پيش در پي فعاليتهاي ملي و فرهنگي از سمت دبير سرويس سياسي شبکه خبر به يک کارمند معمولي انتقال داده شد.وروز 14 فروردين1384 اخراج گرديد.

 

 

 

 

4- نشريات

"قيزيل اوزن"

نشريه دانشجويي " قيزيل اوزن" به مدير مسئولي ريحانه پورغني ،به علت چاپ ويژه نامه اي با محوريت نقض حقوق بشر و حقوق اوليه انساني در رابطه با به زندان محکوم شدن عباس لساني از فعالين سياسي آذربايجاني، به اتهام تجزيه طلبي وترويج اختلاف بين ترک و فارس بدستور هيئت نظارت بر نشريات دانشجويي دانشگاه زنجان توقيف گرديد.

زنگان سؤزلري

کميته ناظر بر نشريات دانشجويي دانشگاه زنجان معرفت الله فضلي مدير مسئول نشريه دانشجويي زنگان سوزلري را به اتهام نشر اکاذيب و اقدام عليه امنيت ملي احضار کرد.

اين امر پس از آن صورت پذيرفت که اين نشريه اقدام به انتشار ويژه نامه اي در مورد مشکلات و مسائل مراغه نمود. در پي اين امر يکي از دانشجويان همکار نشريه به نام ياشار حکاک پور به مدت 29 روز در بازه تعطيلات ميان ترم در بازداشت نيروهاي وزارت اطلاعات بود و مدير مسئول نشريه(فضلي) نيز چندين بار از زمان انتشار نشريه به اداره اطلاعات زنجان احضار شده و مورد بازجويي قرار گرفت.

نشريه ارسباران اهرتوقيف شد

نشريه ارسباران منتشره در منطقه قره داغ آذربايجان به واسطه نيروهاي امنيتي استان توقيف شده است. شماره  ۶۷اين نشريه اختصاص به ويژنامه اي به مناسبت نودمين و يکمين سالگرد درگذشت سردار ملي ستارخان داشته است.اين شماره در تاريخ دوازده آذرماه مورد اعتراض اداره اطلاعات اهر قرار ميگيرد و اين اداره مانع از چاپ شماره جديد ارسباران مي شود.نهايتا بدون ارائه حکم قضايي اطلاعات توقيف شدن نشريه را به مسئولان آن اعلام شد.

نشريه آواي اردبيل

پرونده نشريه آواي اردبيل درتاريخ 10/10/84 در دادگاه جزايي استان اردبيل مورد رسيدگي قرارگرفت. بنا به اظهارات آقاي حافظي فر مدير مسؤل آواي اردبيل اين نشريه اتهامات متعددي مانند تجزيه‌طلبي، تبليغ عليه نظام، ايجاد اختلاف مابين اقشار و اقوام جامعه، سازماندهي و تبليغ حادثه مسجد سرچشمه در بهار 1383 و تبليغ مراسم قلعه بابک را در پرونده دارد.

"هيمه"

نشريه دانشجويي "هيمه" با حكم هيأت نظارت بر نشريات دانشجويي دانشگاه زنجان توقيف شد. ياشار حكاك‌‏پور؛ مدير مسوول نشريه دانشجويي هيمه در تماس با خبرنگار "ايلنا"، گفت: طي حكمي كه روز سه شنبه از سوي هيأت نظارت بر نشريات دانشجويي دانشگاه زنجان صادر شده، اين نشريه به اتهام دفاع از رفراندوم قانون اساسي، توهين به قانون اساسي و تشويش اذهان عمومي توقيف شد. وي افزود: علاوه بر نيروي انتظامي، اين نشريه داراي شاكي‌‏هاي خصوصي در دانشگاه زنجان مي‌‏باشد

 

هفته نامه نويد آذربايجان توقيف شد

هفته نامه نويد آذربايجان به صاحب امتيازي مهران تبريزي که در اورميه منتشر مي شد بعد از دوسال کش و قوس فراوان با شکايت هيت نظارت مطبوعات کشوري توقيف شد

اتهامات هفته نامه نويد آذربايجان که چند ماه پيش نيز بر اساس شکايت يکي از ارگانهاي نظامي و امنيتي  به دادگاه فرا خوانده شده بود ، تشويش افکار عمومي ، ترويج افکار قوميت گرايانه و تحريک احساسات قومي عنوان شده است .

هفته نامه فرداي ما

هيت نظارت بر مطبوعات کشوري با فرستادن چندين اخطار کتبي به هفته نامه"فرداي ما" زنگ خطر توقيف اين نشريه را نيز به صدا در آورد . بر اساس برخي خبر ها در اين اخطارها هفته نامه فرداي ما بعلت درج  خبرهاي برگزاري مراسمات ملي و بازداشتهاي فعالين حرکت ملي آذربايجان  ، موضع گيري در مقابل اقدامات جريانات کرد و تغيير ترکيب جمعيتي استان آذربايجانغربي ومصاحبه با حجت السلام عظيمي قديم و...  به تشويش افکار عمومي ، تفرقه افکني بين قوميتها و تحريک احساسات قومي متهم شده است .

مخالفت با انتشار نشريه دانشجويي "بولود"

مخالفت رييس جديد دانشگاه آزاد سويوق بولاق (اسم اين شهر توسط شوونيسم فارس به مهاباد تغيير يافته است) با انتشار نشريه دانشجويي بولود خشم دانشجويان را بر انگيخته است. نشريه بولود که شماره 6 آن چندي قبل منتشر شده بود تنها نشريه ترکي است که در سويوق بولاق منتشر مي شود. 

11 نشريه در دانشگاه اروميه لغو امتياز شدند.

به گزارش ايسنا 11 نشريه دانشگاه اروميه در جلسه کميته نظارت بر شنريات دانشگاه به دليل عدم انتشار در يک سال گذشته لغو امتياز شدند.وارليق،بلوت،شور،مزدک،هدف،زما،صنم،فروغ،شريعت،سيليکون،هم آوا نشريات لغو امتياز شده توسط کميته مذکور بودند.همچنين نشريه يول بير به جمع نشريات دانشجويان آذربايجاني پيوست.اين نشريه در دانشکده ادبيات دانشگاهد اروميه منتشر مي ود.

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بخش سوم

ادامه  اعتزاض مدني به تحريف گران و نژاد پرستان باستان گرا

 

 

 

1- جمعي از آذربايجانيها نسبت به تحريفات روزنامه" آفتاب يزد" اعتراض کردند

 

جمعي از فعالين آذربايجاني با حضور در دفتر روزنامه آفتاب يزد در خيابان فلسطين تهران ، نسبت به اهانت نفرت انگيز اين روزنامه به حيثيت و شان تورکهاي آذربايجان، بصورت مسالمت آميزي اعتراض کردند.

روزنامه آفتاب يزد در روز 20 مرداد ماه در صفحه ششم خود، مطلب ياوه اي را با عنوانآذربايجانيها ترک نيستند منتشر کرده بود.اين ننگين نامه که به نقل از سايت غير علمي سي اچ ان (سايت رسمي ميراث فرهنگي) درج شده است حاوي تحريفات وحشتناک،اهانتهاي رکيک و شايعه سازيهاي نفرت انگيز عليه هويت،زبان،نژاد ، تاريخ و فرهنگ شکوهمند و پر افتخار تورکهاي آذربايجان مي باشد.

مسئولين روزنامه که با اعتراض دسته جمعي تورکهاي هويت طلب روبرو شده بودند نخست سعي کردند تا معترضين را بلاجواب منتظر بگذارند. اما در نهايت بدنبال تذکر جدي هويت طلبان مجبور شدند تا ضمن حضور در برابر درب روزنامه از آنچه که رخ داده است عميقا عذرخواهي کنند.

بدنبال اين اعتراض مدني مسئولين روزنامه آفتاب يزد بظاهر قول دادند تا در اسرع وقت نسبت به مسئله رسما در روزنامه اعلام واکنش و عذرخواهي کنند.لازم به ذکر است که اين تجمع از طرف رهگذران خيابان فلسطين مورد حمايت جدي قرار گرفت.همچنين مهندس حسن راشدي جوابيه ايي براي اين مطلب نوشت که مقاله در روزنامه آفتاب يزد با تيتر تحريف شده چاپ گرديد با چهره واقعي مدعيان به اصطلاح اصلاح طلب ايراني بيش ار پيش عيان گردد.

2- تنش در جلسه سخنراني ابراهيم يزدي در دانشگاه زنجان

جلسه سخنراني ابراهيم يزدي دبير کل نهضت آزادي ايران که در رابطه با  ملي شدن صنعت نفت در دانشگاه زنجان برگزار مي شد با تنشهاي عديده اي همراه بود

 ابراهيم يزدي که دراين سخنراني مورد سوالهاي صريح دانشجويان هويت طلب ترک وفمينيست ها،مبني بر دروغين بودن ادعاي حقوق بشر نهضت آزادي قرار گرفت ترجيح داد تا جلسه را زودتر از وقت معمول تمام کند.در اين جلسه دانشجويان ضمن زير سوال بردن کارنامه نهضت آزادي در زمينه دفاع از حقوق زنان از ابراهيم يزدي خواستند تا موضع تشکل متبوعش را در زمينه حقوق ترکها در ايران مشخص کند که يزدي پس از شنيدن اين سوال ترجيح داد تا جلسه را زودتر از وقت معمول پايان دهد

در اين برنامه که توسط انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه زنجان برگزار ميگرديد و حدود 250 نفر از دانشجويان دانشگاه زنجان حضور داشتند ، دانشجويان شعارهايي در زمينه دفاع از هويت ترکها در ايران وهمچنين دفاع از حقوق زنان دردست داشتند که اين امر موجب خشم برگزار کنندگان جلسه گرديد.

 

3- ورجاوند با تخم مرغ گنديده در تبريز مورد استقبال قرارگرفت

    پنج شبنه 29 ارديبهشت ماه 1384، سالن وحدت دانشکده علوم انساني تبريز در حين برگزاري کنگره بين المللي احياي ربع رشيدي و فرهنگ دوران ايلخاني، شاهد يکي از ديدني ترين صحنه هاي جدال ميان دانشجويان هويت طلب ترک و نيز نمايندگان وهم انديش آريا گرا بود.

هنگامي که ورجاوند در پشت تريبون قرار گرفت ناگهان جمعي از دانشجويان دانشگاه تبريز با بازکردن پلاکاردي، سخنران را شوکه کردند.برروي پلاکارد بصورت درشتي نوشته شده بود:   شوونيست ننگت باد!....فاشسيت مرگت باد!

باز شدن اين پلاکارد در دانشگاه تبريز از جانب دانشجويان ترک، ورجاوند را همانند انسانهايي مبهوت در پشت تريبون ميخ کوب کرد.

در اين موقع يكي از دانشجويان با جسارت تحسين آميز و در اعتراض به اين افراد با صداي بلند فرياد زد كه كسي كه به فرهنگ وحيثيت ملت آذربايجان توهين و خيانت كند به ملت ايران خيانت كرده و بايد از سوي جامعه ايران بخصوص آذربايجان طرد شود كه  دراين موقع دو تن از مامورين او را گرفته و به  اداره حراست  دانشگاه بردند وديگر مريدان و همفكران ورجاوند شروع به پاره كردن پلاكاردها كرده واز حضور اين دانشجويان در آمفي تئاتر دانشكده ممانعت به عمل آوردند

  در همين حين به دليل شوک رواني شديدي که به اجلاس وارد شد آقاي دکتر حسن قره نژاد در پشت تريبون قرار گرفت و از دانشجويان درخواست کرد که در صورت تمايل در خارج از سالن سخنراني به اعتراض مدني خود ادامه دهند تا سخنران قادر به ارائه مقاله خود شود.

با توجه به موقعيت مناسبي که دکتر قره نژاد درميان دانشجويان دارند سکوت حاکم شد و دانشجويان پلاکارد خود را جمع کردند.

اما خود شيريني يکي از مسئولين اجلاس اوضاع را به شدت به هم ريخت! آقاي بهروز عمراني معاون رييس ميراث فرهنگي تبريز که خود را يکي از فعالاترين مروجان زبان پارسي و نيز پندار آريايي مي داند با عصبانيت به سوي دانشجويان معترض رفت و با بر زبان راندن فحشهايي چون بي شعورها،کثافتها،اوباش،پان ترکيستهاي نفهم... کوشيد تا پلاکارد را ازدست دانشجويان بربايد.

او مدام فرياد مي زد که اينجا ايرانزمين است ، زبان رسمي آن فارسي است و فرهنگ واقعي ما آريايي است... اما شما ترکهاي نفهم(با عرض معذرت از عموم خوانندگان) قادر به فهم آن نيستيد!!! در همين حين آقاي عمراني چند مشت حواله دانشجويان کرد.

طبعا بدنبال اين خود شيرني اجلاس کاملا به هم ريخت و دهها تن از دانشجويان به دفاع از دوستان خود پرداختند و در حدود 40تا 50 تن شروع به دادن شعارهاي هويت طلبانه کردند.از گوشه و کنار اجلاس نيز دهها تن ديگر خواستار عذرخواهي آقاي عمراني شدند.

در همه اين مدت ورجاوند کاملا سکوت اختيار کرده بود.اما آقاي تقي زاده رييس ميراث فرهنگي تبريز پشت تريبون قرار گرفت و خواستار مداخله نيروهاي انتظامي دانشگاه شد.

نيروهاي انتظامي وارد سالن شدند و دانشجويان را از سالن اخراج کردند.وقتي که به قول اقاي تقي زاده آخرين دانشجوي پان ترکيست و شورشي از سالن خارج شد ايشان به افتخار اين فتح بزرگ کف زدند و ديگران را نيز تشويق به کف زدن کردند.

اينجا بود که ورجاوند سکوت را شکست و ناگهان با صداي لرزاني گفت: من هميشه گفته ام آذربايجانيهاي عزيز ترک نيستند و باز هم خواهم گفت!

کلام ورجاوند با اعتراض برخاسته يکي از دانشجويان مرد قطع شد.او با صداي بلندي از ميان جمعيت فرياد زد شما حق نداريد بعنوان يک غير آذربايجاني براي ما تاريخ بنويسيد و از جانب 35 ميليون نفر ترک آذربايجاني حرف بزنيد.ما آذربايجانيها تاريخ را بسيار بهتر از شما مي دانيم!

بدنبال اعتراض اين دانشجو و اشاره آقاي تقي زاده مامورين وارد عمل شدند و اورا با خود بردند.

دوباره ورجاوند به نطق آمد و گفت: من سه بار در عمرم مفيد واقع شدم.اول هنگامي که در دوره شاه به زندان افتادم.دوم وقتي که اين رژيم مرا راهي زندان کرد و سوم اکنون در تبريز!

اين حرفها در کمال تعجب مورد تشويق حتي برخي از مديران دولتي اجلاس نيز قرار گرفت!

اما بارديگر صداي اعتراضي ورجاوند را واردار به سکوت کرد.اينباتر دختر دانشجويي با خشم گفت:شما در سال 79 نيز با نوشتن نامه اي به رييس جمهور راه حلهايي را براي انهدام هويت تاريخي آذربايجان پيشنهاد کرده بوديد.آيا اين اقدام خود را نيز مفيد مي دانيد؟!

ورجاوند که ديگر به مداخله نيروهاي انتظامي مطمئن بود با صداي بلند گفت:اگر چنين کردم کار خوبي کرده ام حتما مصلحت کشور اين بوده است!

آن دانشجوي دختر نيز بلافاصله از سالن اخراج شد.اما صداي اعتراض خاموش نشد و اينبار مرد مسني از رديف جلوي سالن در حاليکه نشسته بود ورجاوند و مديريت کنگره را متهم به نظاميگري و فاشيسم کرد.

براي اينکه مجادله خاتمه يابد آقاي فضائلي دبير فارس زبان کنگره وادر ميدان شد و با صداي بلند اقدام به تشويق آقاي ورجاوند و تحسين صبر و حوصله او نمود.

ناگهان از گوشه و کنار سالن اجلاس نزديک به ده تخم مرغ گنديده بسوي ورجاوند و هيات مديره کنگره پرتاب شد...دوباره همه چيز به هم ريخت و افرادي که مبادرت به اين اقدام کرده بودند توقيف شدند.

در واقع اجلاس مذکور قريب به يک ساعت دچار آشفتگي گرديد و تبديل به صحنه اي ديدني از مبارزه هويت طلبان جوان آذربايجاني با آريا گرايان مسن و صاحب مقام و منصب شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بخش چهارم

ناآرامي و خشونت كردها در آذربايجان

 

 

 

1- رئيس‌جمهور شدن طالباني

در پي انتشار خبر انتخاب جلال طالباني به رياست‌جمهوري عراق، شهرهاي مهاباد و پيرانشهر شاهد حضور صدها نفر از جوانان در خيابان‌ها بود.

روز چهارشنبه (ششم آوريل) در پي انتشار خبر انتخاب جلال طالباني، رهبر اتحاديه ميهني کردستان عراق، به رياست‌ جمهوري انتقالي عراق، تعدادي از مردم برخي شهرهاي کردنشين ايران به شادي و پايکوبي در خيابانها پرداخته اند که واکنش نيروهاي امنيتي ايران و بازداشت عده اي از شرکت کنندگان در اين شادماني را به دنبال داشته است.

مسعود کردپور، روزنامه نگار در شهر مهاباد، در گفتگو با بخش فارسي بي بي سي گفته است که در پي اعلام خبر انتخاب جلال طالباني، به عنوان يکي از شخصيتهاي کرد به رياست جمهوري عراق، تعدادي از جوانان اين شهر با گردآمدن در ميدان موسوم به "شهرداري" به توزيع شيريني و شادماني و پايکوبي پرداخته اند و در نقاط ديگر شهر نيز مردم با روشن کردن آتش که نمادي تاريخي براي ايرانيان است اين رويداد را جشن گرفته اند.

به گفته آقاي کردپور تعدادي از مردم نيز چراغهاي خودروها خود را روشن کرده و بوق مي زدند.وي ادامه مي دهد در اقداماتي که گروههايي از مردم در شادي براي رئيس جمهور شدن جلال طالباني به وارد عمل شدن يگان ويژه نيروي انتظامي و مقاومت مردم انجاميد تعدادي نيز دستگير شدند.

همزمان با شادي و پايكوپي افراد در خيابان‌ها عده‌اي نيز به حمل پرچم كردستان بزرگ و پرتاب ترقه و مواد آتش‌زا پرداختند و تعدادي از آنان با مأموران درگير شدند.

در اين درگيري‌ها، پانزده نفر از مأموران مجروح شدند و سرانجام با دستگيري حدود چهل نفر از اغتشاش‌كنندگان در آخرين ساعات شب، آرامش در اين منطقه برقرار شد

2- خشونت در شهر مرزي بازرگان درسالگرد دستگيري اوجلان

به مناسبت سالگرد دستگيري عبدالله اوجلان رهبرپ.ك.ك در شهرمرزي بازرگان، تعدادي ازکردهاي جدائي طلب اقدام به برگزاري راهپيمايي كردند در اين تظاهرات که بصورت تعجب آوري با مجوز فرمانداري هاي هر دو شهر ياد شده و از سوي کردهاي غير بومي و اساسا غير ايراني مقيم شمال غرب آذربايجان برگزار گرديده است،  دهها تن از ترکها و کردها کشته  و مجروح شده خسارات شديدي به اموال عمومي و همچنين منازل، مغازه ها و وسايط نقليه ترکها وارد شده است..

مطابق گزارشهاي شاهدان عيني چند صد تن از کردها با تجمع در ميادين شهرهاي ماکي و بازيرگان، عليه ترکهاي ايران و ترکيه و همچنين دولت آمريکا به فحاشي پرداخته،دهها تن از آنها جهت ارعاب مردم تورک شهرهاي ياد شده بصورت متوالي گلوله شليک کرده اند.

قابل ذکر است که هواداران اوجالان در اين درگيريها به بهانه مبارزه با نيروهاي امنيتي ايران به مردم مظلوم ترک اين مناطق حمله برده و گلوله گوشودند.

بدنبال بي اعتنايي اوليه و سکوت نيروهاي انتظامي و همچنين خروج مصلحتي فرماندار ماکي از شهر، نيروهاي مردمي و برخي از جوانان بسيجي  با شدت عمل وارد حادثه شده و شجاعانه و بصورت تن به تن با کردهاي تروريست به مبارزه پرداختند و در مدت کوتاهي قادر به متفرق کردن و فرار دادن تروريستها شدند. سپس بعد از ساعتها نيروهاي يگان ويژه از اورميه و تبريز راهي منطقه شده و با باقيمانده کردهاي مهاجم رودررو شدند.

به اين ترتيب تلاش کوردهاي مهاجم خارجي براي آتش زدن اتوبوسهاي شهري و بين شهري  مملو از مسافرين تورک، پمپ بنزينهاي منطقه و نيز گمرکات ايران و تورکيه ناکام ماند.

مطابق آخرين آمار رسيده از بيمارستانها در اين حوادث  کوردهاي تروريست دو تن از ترکهاي غير نظامي را کشته و دهها تن از مردم بومي  را مجروح کرده اند. حال 3 تن از مجروحين وخيم است.در اين درگيريها احتمالا 7 تن از کردهاي وابسته به پژاک وپ ک.ک. توسط يگان ويژه کشته شده و دهها تن از آنها مجروح شده اند.

نه نفر از نمايندگان كرد مجلس خواستار مجازات آمران و مباشران حوادث اخير ماكو شدند

نه نفر از نمايندگان كرد مجلس شوراي اسلامي در نامه‌‏اي به محمود احمدي‌‏نژاد، رييس‌‏جمهور ضمن اعتراض به نحوه برخورد با تجمع‌‏كنندگان كردهاي شهرستان ماكو، خواستار شناسايي و معرفي آمران و مباشرين مجازات اين برخوردها شدند.

متاسفانه اين نمايندگان در برابرچشمان خود را بسته و تحرکات تجزيه طلبان را به اعتراض عليه محكوم كردن اقدام مطبوعات كشور دانمارك در ارتباط با اهانت به پيامبر گرامي اسلام(ص)،" تعبير شد.در قسمتي از اين نامه آمده است:

"لذا از جنابعالي به عنوان رييس‌‏جمهور و رييس شوراي عالي امنيت ملي مصرانه درخواست داريم: ضمن شناسايي و معرفي آمران و مباشرين چنين عمل قبيحانه، به افكار عمومي و مراجع صالح قضايي و مجازات اشد به خاطر چنين عمل مجرمانه و ضد انساني با تدبير لازم از ورود خدشه به احساسات ساير شهروندان كرد اقدام نموده و نمايندگان كرد در مجلس شوراي اسلامي مجدانه خواستار مجازات عاملين اين جنايات هولناك و ضد حقوق بشري و گزارش كتبي هستيم."

3- پخش گسترده اعلاميه هاي پژاک و پ ک ک در سطح شهر اروميه

شاخه جوانان  گروه هاي تروريستي پژاک و پ  ک ک با پخش اعلاميه و تراکت هايي در نقاط مختلف شهر اروميه  جوانان کرد اروميه را به تجمع در مرکز اين شهر دعوت کردند. در اين اعلاميه ها از جوانان کرد خواسته شده بود که ساعت 5 عصر روز 18 اسفند با تجمع در ميدان مرکز اروميه اعتراض خود را به تدام بازداشت عوامل نا آراميهاي ماکو و بازرگان اعلام دارند. بنا به اظهارات تعدادي از بازاريان خيابان خيام و امام اروميه اين اعلاميه ها شبانه مقابل مغازه ها  و داخل پاساژها پخش شده بود.

 بنا به برخي خبرها اين مسئله در نقاط ديگر شهر نيز اتفاق افتاده ولي آنچه که از خبر ها بر مي آيد پخش اعلاميه و ديوار نويسي در مناطق اسلام آباد کشتارگاه و شهرک دانشگاه  که از عمده مراکز تجمع کردها در اروميه است نيز صورت پذيرفته. بود. خوشبختانه اين بار هوشياري فعالين حرکت ملي آذربايجان مانع از تجمع اين گروه هاي تروريستي شد.

 فعالين دانشجويي حرکت ملي آذربايجان در اقدامي هماهنگ، با انتشار بيانيه اي ضمن هشدار به گروهاي تروريستي کرد از مردم اروميه براي حضور و جلو گيري از اقدامات اين گروه ها تروريستي دعوت کردند . اين بيانيه در اکثر خيابانهاي اروميه پخش شد.  حضور دانشجويان فعال دانشگاه نازلي ، دانشگاه علوم پزشکي ، دانشکده فني تبديل به قوت قلبي براي فعالين حرکت ملي اروميه شد. فعاليني از شهرهاي تبريز ، مرند ، خويي ، سولدوز و قوشاچايي در بين جمعيت به چشم مي خورد. فعالين حرکت ملي آذربايجان در اول خيابان اقبال که براي مقابله با اقدامات گروهاي تروريست کرد حضور يافته بودند که بدون هيچ شعار و درگيري توسط نيروهاي انتظامي متفرق شد .

  حضور نيروهاي امنيتي و گارد ضد شورش در ميدان مرکز ، خيابان امام و خيابان عطايي اروميه بسيار سنگين و چشمگير بود. چندين اتوبوس و ميني بوس حامل نيروهاي گارد ويژه و خوردروهاي توياتاي پليس  در خيابان عطايي مستقر بوده وتردد ها را بشدت تحت کنترل مي کردند.

 

 

 

 

 

 

 

بخش پنجم

ديگر مراسم و برنامه هاي فرهنگي- مدني

 

 

1- تيشه بر ريشه "همبستگي ملي" در لحظه آغاز سالي به همين نام

امروزه بايد بدون کوچکترين شک و ابهامي اين نکته را پذيرفت که "همبستگي ملي و مشاركت عمومي" در ايران دچار ضعف و انحطاط شده است، به طوري که رهبر معظم انقلا ب سال 1384 را سال همبستگي و مشارکت عمومي اعلام کرد تا زنگ خطري باشد براي مسئولان کشور که به ترميم اين نقطه ضعف بپردازند.

متأسفانه هنوز چند ثانيهاي از طرح شعار بزرگ " همبستگي ملي و مشارکت عمومي" نگذشته بود که رئيس جمهور محترم وقت کشور، همان معمار گفتگوي تمدنها، ريشه بر تيشه اين شعار زده و بدون توجه به اينکه ايران كشوركثيرالملة مي باشد كه در خود ملل و اقوام گوناگوني چون آذربايجاني، ترکمن، بلوچ، عرب، کرد و... را با زبان، آداب و رسوم، سنن و آيين‌هاي خاص جاي داده است. گفتند"نوروز دل‌انگيز و آغاز بهار را به هر ايراني در هر كجا كه هست به همه دل‌بستگان به فرهنگ و ادب فاخر پارسي و به كساني كه نوروز را گرامي مي‌دارند، تبريك عرض مي‌كنم". تا در آغاز آخرين بهار دوران رياست جمهوري خويش چهره واقعي خود را به معرض عموم بگذارد.

 

2- مراسم"خوجالي؛ فاجعه بزرگ قرن بيستم"

روز دوشنبه 29 فروردين ماه کانون بيرليک- کانون دانشجويان آذربايجاني علوم پزشکي تهران- مراسم سالگرد فاجعه خوجالي برگزار گرديد. در ايم مراسم آقاين سعيد نجاري، مهدي نعيمي، حسن راشدي، صالح کامراني، رحيم حاجي زاده و دکتر محمد علي حيدري،اين فاجعه را از ابعاد گوناگون کنکاشي کرده و علل وقوع آن و چگونگي تکرار چنين فجايع سخن راندند و چند تن از شعراي جوان آذربايجان در مورد شهداي خوجالي و قره باغ شعر خود را تقديم حضار کردند.همچنين در اين مراسم دانشجويان کشورهاي قزاقستان،جمهوري آذربايجان،لبنان که در دانشگاه تهران مشغول تحصيل هستند شرکت کرده بودند.

 

 3- پنجمين دوره نمايشگاه ميراث فرهنگي دانشجويان

پنجمين دوره نمايشگاه ميراث فرهنگي دانشجويان، از 28 الي 31 ارديبهشت ماه درمحل موسسه آموزش عالي ميراث فرهنگي در نياوران تهران برگزار شد. در اين نمايشگاه غرفه آذربايجان شامل استانهاي تورک نشين آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، اردبيل، زنجان، قزوين و همدان بود. در اين نمايشگاه در غرفه آذربايجان ماکتهايي آز آثار تاريخي همچون قلعه بابک، گنبد سلطانيه، ارک تبريز، مقبره الشعرا، رودخانه آراز و نيز آثار هنري از صنايع دستي آذربايجان، تابلوها و تصاويري از اماکن تاريخي و طبيعي استانهاي تورک نشين و.... بچشم ميخورد. در داخل غرفه نمايشگاهي از کتب تورکي، نشريات دانشجويان آذربايجاني، سي دي و نوارهاي موسيقي تورکي توسط دانشجويان برپا شده است. همچنين آلاچيق عشاير آذربايجان با صنايع دستي عشاير، پخت نان و آيران آشي توسط زنان عشايرزينت بخش اين نمايشگاه بود.

 

4- استقبال پر شور مردم  قوچان از نمايشگاه کتاب ترکي

اين نمايشگاه که با همت دانشجويان ترک برگزار گرديد ،مورد استقبال کم نظير و با شکوهي از سوي ترکان شهرستان "قوچان" قرار گرفت.انواع کتابها و محصولات فرهنگي با موضوعيت ادبيات، فرهنگ، تاريخ و زبان ترکان در اين نمايشگاه عرضه شد.

اکثر بازديد کنندگان ضمن تأکيد براينکه اکثر جمعيت اين شهر را ترکان تشکيل مي دهند،از نبود امکانات و مراکزي جهت آشنايي با فرهنگ و زبان خود و همچنين ارائه کتب وکلاسهاي موسيقي ترکي ،اشاره کردند.

يکي از شهروندان ترک قوچاني ضمن ابراز علاقه بسيار مردم اين شهر براي يادگيري زبان و حفظ هويت خود ،عدم حمايت و توجه مراکز دولتي به اين مقوله را مشکلي جدي ارزيابي کرد.

قابل ذکر است اين نمايشگاه از تاريخ 5 لغايت 10 خرداد ماه 1384 براي اولين بار در قوچان،از شهرهاي ترک نشين شمال خراسان ، برگزار گرديد.

کتابهاي يادگيري گرامر و رسم الخط ترکي و ادبيات کودکان بيشترين جذابيت را براي بازديد کنندگان داشت به طوري که اکثراً در دفتر يادبود نمايشگاه به زبان ترکي نوشته و خواستار دوام اينگونه فعاليت ها شده بودند.

مراسم اختتاميه با برنامه هاي شعر خواني ،موسيقي در فضاي بسيار صميمي و حتي اشکهايي که حکايت از عشق سرشار ترکان به هويت و فرهنگ خود مي باشد به پايان رسيد.

در خاتمه تمامي حضار اعم ازترکان آذربايجاني،قوچاني ،قشقايي و همداني دست در دست هم داده و سرود "جانيميزنان باغليوق بو تورپاغا، بو ائله" را با شور وشعف فراوان زمزمه کردند

 5- استقبال بي سابقه دانشجويان دانشگاه اورميه از اولين مراسم کانون استاد شهريار در سال 1384

اولين مراسم کانون استاد شهرياردانشگاه اورميه در سال 1384 برگزار شد. هنرنمايي گروه موسيقي آذربايجاني صفي الدين اورموي به سرپرستي دکتر بزرگ امين در اين مراسم که از ساعت 17:30 تا 19:30 ادامه يافت، مورد تشويق شديد از طرف شرکت کنندگان در مراسم قرار گرفت. قسمتهاي ديگر مراسم شامل شعرخواني وارائه مقاله نيز با استقبال دانشجويان همراه بود.

لازم به ذکر است که در پي اعلام عدم صدور مجوز براي مراسمهاي شب شعر و موسيقي  کانون استاد شهريار در دانشگاه اورميه که دو ماه قبل صورت گرفت، اعتراض گسترده دانشجويان اين دانشگاه مسئولين دانشگاه اورميه را مجبور به قبول خواسته هاي آنان نمود.  کانون استاد شهريار تنها مؤسسه داراي مجوزاست که در دانشگاه اورميه در زمينه فرهنگ آذربايجان فعاليت مي کند.

 

 6- دکتر اکبر اعلمي نماينده تبريز در مراسم قلعه بابک:

شرکت کردم تا ثابت کنم عملگرا هستم نه شعارگرا

دکتر اکبر اعلمي که به عنوان يکي از کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري بود نتوانست از شوراي نگهبان جواز شرکات در کارزار انتخاباتي را کسب کند در همايش ملي سال 1384 قلعه بابک شرکت کردند.

نماينده مردم تبريز که در ديدار حضوري با جمعي از اعضاي "مجمع دانشگاهيان آذربايجاني" قول داده بود در اين مراسم شرکت کند به قول خويش عمل کرد و روز جعه دهم تير ماه در قلعه بابک حاضر شد.اعلمي در اين باره گفت : طبق قولي که داده بودم به قلعه آمدم. کمر درد و بيماري و همچنين بعضي از آقايان سعي داشتند مرا از آمدن منع کنند اما من آمدم تا ثابت کنم عملگرا هستم نه شعار گرا . وي گفت : افراطي گري را محکوم مي کنم چه از طرف مسئولين چه از طرف دولت.

همچنين دکتر اعلمي پس از بازگشت از قلعه بابک طي مصاحبه با خبرگزاري مهر به تشريح ديدگاههاي خود در مورد ماهيت قلعه بابک پرداخت که شدت از سوي برخي افراد مورد انتقاد و از سوي ملت آذربايجان مورد استقبال قرارگرفت.

7- شب شعر در دانشگاه کرمان

مراسم شب شعر با عنوان "آي سئودا" در دانشکده بهداشت دانشگاه کرمان برگزار شد.در اين مراسم که به همت اعضاي نشريه دانشجوئي باخيش برگزار شد.جمع کثيري از دانشجويان علاقمند به فرهنگ و ادب آذربايجان شرکت داشتند.همچنين در پايان مراسم به انتخاب هئيت داروان به سه شعر برگزيده هدايايي اهدا شد.

 

8- همايش ادبي خاقاني شناسي در اورميه

 دبيرخانه کنگره دائمي ادبيات آذربايجان با همکاري معاونت پژوهشي، حوزه معاونت دانشجويي فرهنگي دانشگاه اورميه و انجمن مفاخر استان آذربايجان غربي همايش ادبي خاقاني شناسي را در اورميه برگزار کرد.

اين همايش با اشتراک اساتيد و پژوهشگراني جمهوري آذربايجان از چهارم الي پنجم خرداد ماه در مجتمع فرهنگي ارشاد (تالار شمس) برگزار شد.

  شرکت کنندگان در اين همايش ادبي در پايان همايش با ارائه قطعنامه اي خواستار تاسيس مرکز تحقيقات آذربايجان شناسي شدند. 

9- همايش بزرگداشت ستارخان در دانشگاه آزاد تبريز

همايش بزرگداشت ستارخان سردار ملي در تبريز روزهاي شنبه، يكشنبه و دوشنبه 28، 29 و 30 آبان ماه در محل آمفي تئاتر علامه جعفري دانشگاه آزاد تبريز به همت تشكل دانشجويي  " آرمان دانشجو " برگزار گرديد. اين همايش شنبه 28 آبان با پخش نماهنگ ( فيلم آهنگ دار) ستارخان شروع شد. بنا گفته يونس زارعيون دبير کنگره 50 مقاله به دبيرخانه کنگره ارسال شده است که 12 مقاله در قالب سخنراني در همايش ارائه شده و بقيه بصورت مکتوب منتشر مي شود.

برنامه با سخنراني حجت اسلام مصلح (نماينده نهاد رهبري در دانشگاه آزاد اسلامي) و نيز سخنراني دكتر جوانپور( رياست دانشگاه آزاد واحد تبريز) ادامه يافت. اجراي موسيقي آذربايجاني، سپس تكنوازي و شعر خواني از قسمت هاي ديگر برنامه بود. رضا افشار، نخستين سخنران اين همايش در زمينه ادبيات مشروطه  به ايراد نقطه نظرات خود پرداخت. سپس تكنوازي و شعر خواني توسط هنرمندان و شاعران شركت كننده در اين همايش صورت گرفت. رضا همراز،  دومين سخنران اين همايش در مورد نامه هاي ستارخان  صحبت کرد. برنامه اولين روز همايش با تك نوازي و شعر خواني به پايان رسيد.

در دومين روز همايش (يكشنبه 29 آبان ماه) نيز برنامه با تك نوازي و شعر خواني هنرمندان جوان آغاز شد. عبدالحسين ناهيدي آذر (محقق و نويسنده) در مورد نقش زنان در انقلاب مشروطه سخنراني نمودند.  همچنين انصار قره داغي با مقاله اي تحت عنوان مشروطه دو روي سكه  را براي شركت كنندگان ارائه کرد. نمايش فيلم ستارخان نيزاز قمست هاي يگر همايش بود. بعد  از تكنوازي و شعر خواني،عقيل آذر دخت (باباخان) به ارائه مقاله خود در مورد مشروطه پرداخت. برنامه هاي دومين روز همايش با سخنراني عسگر اسدي با عنوان تحليل نهضت مشروطه و نهايتاً تكنوازي و شعر خواني به پايان رسيد.

در سومين روز همايش (دوشنبه 30 آبان ماه) تكنوازي و شعر خواني، سخنراني آقاي الفي در مورد ستارخان و توسعه سياسي، سخنراني نويد محمدي در مورد خيانت يپرم خان ارمني به مشروطه، اجراي موسيقي آذربايجاني، سخنراني حجت اسلام مصلح و دكتر جوانپور، اهدا جوايز و لوح تقدير به مقالات برگزيده و نهايتاً اجراي اپراي انقلاب مشروطه از جمله برنامه هاي اجرا شده بود.

10- کنسرت موسيقي آذربايجاني در دانشگاه علوم پزشکي  شهيد بهشتي

 کنسرت موسيقي آذربايجاني چهارشنبه 23 آذرماه در دانشکده علوم تغذيه و صنايع غذايي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي برگزار شد.

در اين مراسم که باهنرنمايي گروه موسيقي "دان اولدوزو" همراه بود،  در قسمت اول مراسم گروه موسيقي   دان اولدوزو به اجراي ترانه هاي اله بندم، اولري وار خانا خانا، يالان دونيا و تکنوازي با ساز پرداختند، سپس هنرمند جوان آذربايجاني، عادل فرج اللهي (يانار سؤنمز) دو ترانه " ميللتيم" و "آديم هيجاندير، آديم آذربايجان دير" را خواند و ضمن اجرا نيز روز 21 آذر را به حاضران تبريک گفت که با استقبال و تشويق حاضران همراه شد. در ادامه نيز گروه دان اولدوزو ترانه هاي داغلار، ريحان، بوقالا داشلي قالا، سن گلمز اولدون واوخور بولبوللر را اجرا کردند.

سئودا وطن سئور، کودک شش ساله آذربايجاني نيز با خواندن دو شعر با عناوين آرازيم و بايراغلار ايچينده بايراغيم هاني به ادامه برنامه پرداختند.

برنامه با اجراي زيباي ترانه هاي "سن سيز ياشايا بيلمم" ، " قاراباغ شکسته سي" و"سندن منه ياز اولماز" توسط گروه دان اولدوزو ادامه پيدا کرد.

در ادامه برنامه باز هم عادل فرج اللهي ، هنرمند خلاق آذربايجاني به اجراي زيباي دو ترانه ديگر با نام هاي "اؤن سيز" و" اوز ائلينه آرخالان" پرداخت که توسط يکي ديگر از کودکان آذربايجاني با اهداي لوح يادبودي مورد تقدير قرار گرفت. بعد از يک اجراي کوتاه از همنوازي ويولن و ارگ  از نادر ميران، مدير مسوول نشريه گله جک و مجري برنامه با اهداي لوحي تقدير و تشکر شد.

در پايان نيز سرود " آذربايجان سن سن منيم" ( گنجليک مارشي) با همراهي شرکت کنندگان در کنسرت خوانده شد.

 شايان ذکر است که قرار بود در کنار برگزاري اين کنسرت  نمايشگاهي از کتابهاي تورکي و نشريات دانشجويي نيز برپا شود که مسوولان حراست دانشگاه کتاب ها  را برگردانده و از برپايي نمايشگاه نيزجلو گيري به عمل آمد.

 

11- شب شعر وموسيقي در دانشگاه تهران

روز سه شنبه 13 دي ماه د ر کوي دانشگاه تهران از طرف انجمن ادبي اين دانشگاه مراسم شب شعر و موسيقي برگزار شد.

  آتيلا کيشي زاده اکرم نجاري، داود سعيد خانلي، سيما صمدي، امير صدر اوغلو، نادر عليرضالو، سعيد نجاري، شهريار فرج الله زاده، پيمان عارف، فرشيد ديلمقاني، و جمال فيض الهي با ارئه اشعار خود را در اين مراسم قرائت کردند.همچنين گروه موسيقي هاراي به اجراي موسيقي آذربايجاني پرداخت.

 

12- کتابفروشي دنيز مشگين شهر مورد حمله و تفتيش قرارگرفت.

کتابفروشي دنيز مشگين شهر مورد تعرض و تفتيش قرارگرفت.در اين حادثه برخي از کتب و نشريات اين کتابفروشي بخصوص کتاب نفيس ترکها و ايران توقيف شدند.

 

 13- درگذشت خانم دکترايراندخت ابراهيمي

۳۰ بهمن ۱۳۸۴خانم ايراندوخت ابراهيمي خواهر مرحوم فريدون ابراهيمي به ديار باقي شتافت.

14- برگزاري دومين نمايشگاه کتاب آذربايجان در اردبيل

 نمايشگاه کتاب آذربايجان از تاريخ 21 آبان الي 2 آذر در دانشگاه محقق اردبيلي با تلاش و همت دانشجويان علاقمند به تاريخ و  فرهنگ آذربايجان و با مشارکت فعالانه نشريه ذانشجويي ساوالان و کانون فرهنگي شهريار برگزارشد. در اين نمايشگاه بيش از 850 عنوان کتاب ذر زمينه هاي تاريخءفرهنگءفولکلورءزبان و ...جهت نمايش و فروش عرضه شد.استقبال دانشجويان از اين نمايشگاه نسبت به سال قبل در خور توجه ميباشد.

تهيه جا کليدي و فروش کارت پستال و  پوستر اماکن باستاني آذربايجان در کنار فروش نشريات دانشجويي آذربايجاني  از  رونق خاصي برخورداربود.در طول نمايشگاه  پخش موسيقي اصيل آذربايجاني شور و  حال خاصي را به نمايش گذاشت.

15- سخنراني پر تنش پور پيرار در دانشگاه زنجان

ناصر پور پيرار مورخ دگرانديش تاريخ باستان ايران که به دعوت جمعيت اسلامي دانشجويان دانشگاه زنجان، در آمفي تئاتر سهروردي اين دانشگاه سخنراني مي کرد مورد حمله چند تن از جوانان افراطي فارس قرار گرفت پور پيرار که تاکنون کتابهاي متعددي را در رد نظرات باستانگرايانه تحت عنوان 12 قرن سکوت تاليف کرده است در سمينار تاملي بر تاريخ نگاري ايران با اشاره به وقوع حادثه پوريم در دوران حکومت داريوش هخامنشي، اظهار داشت اين حادثه وحشتناک که با کمک هخامنشيان صورت گرفت سبب نابودي تمدنهاي شکوهمند شرق ميانه و قتل عام گسترده اقوام مخالف حکومت هخامنشي گرديد به گونه اي که در قلمروي پوريم براي 1200 سال، مناطق پهناوري از فلات ايران شاهد سکوت تمدني حيرت انگيزي شد. پورپيرار افزود که اين حادثه در تورات نيز ذکر شده و نقش يهوديان و هخامنشيان در بروز آن غير قابل انکار است

اين استاد دگر انديش تاريخ، همچنين با جعلي خواندن بسياري از کتيبه هاي جنوب ايران، مورخان غربي بخصوص مستشرقين دانشگاه شيکاگو را مسئول تحريف تاريخ ايران و همچنين جعل مجموعه بزرگي از آثار مورد استناد مورخان امروز دانست. او همچنين در نقد شاهنامه اظهار داشت که بيش از سيصد اسم بدون معنا در اين کتاب مملو از افسانه نوشته شده است که فاقد هر گونه معناي ويژه اي مي باشد.

مطابق اخبار دريافتي در اين سيمنار از مجموع 400 نفر دانشجويان حاضر در اجلاس ، نزديک 35 نفر بصورت هماهنگ از بدو سخنراني پور پيرار، سالن سخنراني را با فريادهاي خود به اشوب کشيده و گهگاه سخنران و همچنين موافقان وي را مورد فحاشي وحملات فيزيکي قرار ميدادند. حتي اين افراد به فيلمبردار دانشگاه نيز حمله ور شدند که البته به دليل حمايت وسيع دانشجويي اين حملات ناکام ماند.

لازم به ذکر است که به رغم شناخته شده بودن مهاجمين، هيچکدام از آنها توسط حراست دانشگاه بازداشت نشدند و حتي به بيرون نيز هدايت نگرديدند که اين موضوع مشکوک به شدت مورد اعتراض دانشجويان حاضر در سمينار قرار گرفت.

 

 16- شب شعر عاشورا و مقاومت

 سه شنبه نهم اسفند ماه 1384 از طرف کانون شعر و ادب دانشگاه تهران شب شعري با عنوان " شعر عاشورا و مقاومت" برگزار کردند.

در اين برنامه شعراي آذربايجاني شعر هاي خود را در موضوعات فوق بيان کردند.دکتر بشارتي استاد دانشکده فني دانشگاه تهران با موضوع " عاشورا و ادبيات ترک" به ايراد سخنراني پرداختند.

سعيد مغانلي،سعيد نجاري، اکرم نجاري،سعيد خانلو، فرشيد ديلمقاني، سيما صمدي و علي انواري از جمله شعرائي بودند که با قرائت اشعار خود نمونه هائي از اشعار مقاومت آذربايجان را معرفي کردند.

مهندس غفور عليپور در اين مراسم مقاله ايي با عنوان" شعر مقاومت معاصر آذربايجان" ارائه دادند و همچنين آقاي اکبر آزاد ،مهندس کهريز ميران،مهندس تايماز نظمي از ديگر سخنرانان اين مراسم بودند.

17- مراسم بزرگداشت دکتر رضا براهني

مراسم بزرگداشت دکتر رضا براهني مورخه 25جون 2005 در سالن دانشکده علوم زمين شناسي دانشگاه تورنتو با پخش پيام بهروز شيدا با صداي خود او آغاز و با نمايش فيلمي از اوختاي براهني ادامه يافت.

 

18- ارک تبريز، "سمبل مظلوميت آذربايجان در قرن بيست و يکم"

ارک تبريز كه امروز به صورت ايوان كوچك خشتي ميان انبوهي از آهن وسيمان ديده مي‌شود يادگاري است از مجموعه عظيم تاج‌الدين عليشاه كه در قرن هشتم هجري ساخته شده است. اين بنا در دوران‌هاي مختلف مورد هجوم و تخريب قرار گرفت و بارها كارآيي خود را از مسجد به انبار غله ومهمات تغيير داده است. طي زلزله عظيمي‌ كه تبريز را با خاك يكسان كرد تنها اين بنا فرو نريخت و به عنوان نماد مقاومت مردم تبريز استوار ماند

اين بنا در سال 1320 به صورت گردشگاه عمومي درآمد و نام باغ ملي به خود گرفت و در حال حاضر صحن اين مسجد تاريخي، مصلي و محل برگزاري نماز جمعه تبريز شده و محدوديت‌هاي ويژه‌اي براي بازديد از آن وجود دارد.
 بناي تاريخي عليشاه در خيابان امام خميني نرسيده به ميدان شهرداري تبريز واقع شده كه با وجود داربست‌هاي متعددي كه سالهاست بر پيكر فرسوده‌اش بالارفته بسيار خسته به نظر مي‌رسد. اين داربست‌ها كه جهت مرمت بنا بسته شده بود از سال گذشته همزمان با كناره‌گيري سازمان ميراث فرهنگي و توقف مرمت همانطور رها شد.

پس از تاييد ساخت مصلاي جديد تبريز در محوطه ارک عليشاه و ناكام ماندن درخواست‌هاي مكرر سازمان ميراث فرهنگي استان آذربايجان شرقي در استفاده‌هاي تاريخي و گردشگري از اين بنا، اين سازمان ديگر هيچ مالكيتي بر اين بنا ندارد. و عملا درهاي ارک عليشاه بسته شد.درهاي بسته مجموعه ارک عليشاه بزرگترين- بناي خشتي آذربايجان- هرگونه امكان بازديد عمومي از اين بنا را غير ممكن ساخته است.

هرچند امروزه ارک در ميان انبوهي از سيمان و آهن پنهان کرده اند ولي هيچ گاه نخواهند توانست ذره اي از محبوبيت و احترامات اين بناي ملي در دل ملت مظلوم آذربايجان بکاهند.

نقش اين يادبود ملي در انقلاب کبير مشروطيت،انقلاب 21 آذر و... هيچ گاه از ذهن وجدانهاي بيدار بشري پاک نخواهد شد

به جرات مي توان به ارک وفادارترين بناي آذربايجان نام نهاد اين بناي عظيم، متناسب با وضعيت ملت خويش تغييروضعيت يافته و نقش ايفا مي کند.اگر روزي آذربايجان و تبريز دارالسلطنه بود ارک هم به عنوان سمبل مقاومت و قبله ملي آذربايجان ياد مي شد و امروزه ملت آذربايجان در ميان مشکلات متعدد فرهنگي و سياسي مظلومانه گرفتار شده است ارک هم مظلومانه در ميان سيمان و آهن آلات مورد تخريب قرار مي گيرد.پس چه خوب است امروزه از اين مکان مقدس به عنوان "سمبل مظلوميت آذربايجان در قرن بيست و يکم "ياد کرد.

 

19- نماينده اردبيل در مجلس شوراي اسلامي گفت:

پيگير الحاق آستارا به استان اردبيل هستيم.


ولي آذروش در گفت‌وگو باخبرگزاري فارس گفت: بحث الحاق آستارا به اردبيل را به صورت منطقي و بر اساس تقسيمات كشوري پيگيري مي‌كنيم. وي افزود: الحاق آستارا به اردبيل بحث جديدي نيست اين موضوع در سال‌هاي قبل هم مطرح بود.
مخبر كميسيون عمران درمجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: الحاق آستارا و اردبيل نيازمند سياستگذاري و هماهنگي لازم بين
مسئولان امراست در غير اين صورت امكانپذير نخواهد بود.اين كار نياز به كارشناسي دارد. آذروش گفت: در صورت سياستگذاري جديد و هماهنگي‌هاي لازم الحاق آستارا به اردبيل عملي خواهد شد.

وي افزود: انتزاع از گيلان خواسته اصلي مردم آستاراست و شديدا هم پيگير هستند از گيلان منتزع و به اردبيل ملحق شوند. نماينده اردبيل نير و نمين در مجلس شوراي اسلامي گفت: مردم شهرستان آستارا و اردبيل داراي اشتراكات فرهنگي زباني هستند و علاوه بر آن واردات آنها نيز بيشتر در اردبيل است.

 

20- يورش پليس مشکين شهر به تظاهرات مسالمت آميز

 عصر روز چهارشنبه  برابر با 24 اسفند ماه، هزاران تن از مردم معترض مشکين شهر(خي يو) با تجمع در ميدان اصلي شهر و  خيابانهاي منتهي به آن، تظاهرات اعتراض آميز خودجوشي را عليه آپارتايد فارس، داشناکهاي ارمني و نيز فاشيسم کرد براه انداختند. در اين تظاهرات  خودجوش،  صدها تن از جوانان حرکت ملي آذربايجان يکصدا فرياد مي کشيدند: هاراي هاراي من تورکم  ياشاسين آذربايجان  و........

  پليس مشگين شهردر اين تظاهرات مسالمت آميز به صدها شهروند مشکين شهري با باتوم و گاز اشک آور حمله کرد.در اين تظاهرات که به همت فعالان حرکت ملي آذربايجان در مشکين شهر برگزار مي شد شرکت کنندگان با فرياد شعارهاي ملي خواستار برابري زباني و فرهنگي در ايران و اعطاي حقوق معوقه زباني ، فرهنگي ، سياسي و اجتماعي ترکها در ايران بودند.اما پليس به جمع تظاهر کنندگان حمله کرد ودهها نفر را بازداشت کرد.

گفته مي شود نيروهاي امنيتي بعد از ديدن فيلمهاي قيام 24 اسفند ماه مشكين شهر، اقدام به شناسائي افراد كرده اند.. بر اساس اخبار ارسالي 18نفر از مردم به شدت زخمي شده و دهها تن ديگر نيز عموما مصدوم و مجروح شده اند.همچنين به نظر مي رسد به دليل مقاومت مردم دهها تن از مامورين ضد شورش نيز مجروح شده اند.تعداد بازداشتي ها شب حادثه را تا 50نفر گفته شد. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بخش ششم

نامه هاي بي پاسخ

 

 

1- اعتراض به عدم صدورمجوز ميزگرد مليتها وحقوق انساني در دانشگاه زنجان

اعضاي شوراي مرکزي جمعيت اسلامي دانشجويان دانشگاه زنجان در اعتراض به عدم صدورمجوز ميزگرد مليتها وحقوق انساني اقدام به انتشار نامه سرگشاده در مورخه 24آبان ماه خطاب به 1384رياست محترم هيئت نظارت بر تشکلهاي اسلامي دانشگاه زنجان به اين اقدام فراقانوني اعتراض کردند.

در قسمتي از اين نامه آمده است:" هيچ لازم به توضيح نيست که حريم دانشگاه مي بايست از هرگونه دخالتهاي نهادهاي خارج از آن در امان بوده ودانشگاهيان امکان فعاليتهاي آزاد فکري،سياسي وفرهنگي را داشته باشند و حضرت عالي و ساير اعضاي محترم هيئت نظارت مي بايست توجه داشته باشيد که شرعا و قانونا موظف به ايجاد فضاي امن براي فعاليتهاي دانشجويان هستيد. فلذا از شما استدعا داريم که در تصميم گيريهاي خود استقلال نظري وعملي داشته وتحت تاثير نهادهاي امنيتي خارج از دانشگاه قرار نگيريد. بدون ترديد تنها در چنين حالتي امکان شکوفايي استعدادهاي فرزندان نخبه ودانشجويان اين مرزوبوم ميسر خواهد شد. "

 

 

2- نامه نمايندگان تمام احزاب سوئد به رئيس جمهور ايران

هويت قومي کودکان ايراني را از بين نبريد

به مناسبت اول ماه مهر و آغاز مدارس در ايران 40 تن از اعضاي پارلمان سوئد و اتحاديه اروپا به ابتکار اتحاديه سراسري جوانان ترک آذربايجاني در سوئد در نامه اي از آقاي احمدي نژاد رئيس جمهور خواستار آموزش به زبان مادري در مدارس هستند. در اين نامه كه رونوشت آن به آقاي دبير كل سازمان ملل فرستاده شده است.آمده است:

طبق آداب و سنت با فرارسيدن فصل پائيز در ايران ميليونها کودک و نوچوان ايراني راهي مدارس ميشوند. معمولا آغاز مدارس روزي است که کودکان جهان به اميد يادگيري نوشتن و خواندن و همينطور آشنائي با دوستان جديد با اشتيايق انتظارش را ميکشند. اين در حالي است که متاسفانه قريب به نصف کودکان ايراني که براي نخستين بار قدم به محيط آموزشي ميگذارند از عاقبت تاريکي که بوسيله کلاسهاي درسي برايشان تدارک ديده شده است بيخبرند. چرا که اين کودکان بزودي پي ميبرند که آموزش به زبان مادري نه تنها وجود ندارد بلکه استفاده از زبان روزمره و مادري حتي با شرم و کيفر نيز همراه ميباشد.

ايران يک کشور چند فرهنگي و از ملتهاي مختلف منجمله ترک آذربايجاني، فارس، کرد، عرب، ترکمن و بلوچها تشکيل يافته است و تقريبا نصف مردم ايران نيز داراي هويت غير فارسي ميباشند. با اين حال تنها زبان رسمي کشور زبان فارسي محسوب ميشود و اين در حالي است که تدريس و تحصيل به زبان مادري طبق ماده 15 و 19 قانون اساسي کشور مجاز شمرده ميشود.

نيک روشن است که دوران تحصيل در مدارس بخصوص ساليان نخستين اساسي ترين مرحله تکامل هر فرد را تشکيل ميدهد. ايران نيز همانند ساير ممالک جهان در حال تغيير ميباشد. لذا بجاست مسئولان دولت جمهوري اسلامي را در بهره گيري و استفاده از مزاياي چند فرهنگي بودن جامعه بحاي نابودي آنها خاطر نشان شد. کودکان آذربايجاني، کردي، عربي، ترکمن و بلوجي بايد بزبان مادري خودشان آموزش ببينند تا به هويت و فرهنگ خود بااحترام برخورد کنند.

با احترام

- آندرش ويکمن ـ عضو پارلمان اتحاديه اروپا (حزب دمکرات مسيحي) و معاون سابق دبير کل سازمان ملل متحد و دبير سابق صليب سرخ سوئد - گودرون شومن ـ عضو پارلمان سوئد(مستقل) و رهبر سابق حزب جپ سوئد - هلن گودين ـ عضو پارلمان اتحاديه اروپا (حزب ژولاي ليست) - آندرش بنقتونسون ـ عضو پارلمان سوئد (حزب سوسيال دمکرات) - ميکائيل دامبرگ ـ عضو پارلمان سوئد (حزب سوسيال دمکرات) - کنت حرستد ـ عضو پارلمان سوئد (حزب سوسيال دمکرات) و دبير کل سازمان يونسف سوئد لارش يوهانسون ـ عضو پارلمان سوئد (حزب سوسيال دمکرات) - هيلوي لارشون ـ عضو پارلمان سوئد (حزب سوسيال دمکرات) - آنه لودويقسون ـ عضو پارلمان سوئد (حزب سوسيال دمکرات) - آنا شودين ـ دبير کل اتحاديه جوانان (حزب سوسيال دمکرات) - يوناس شووستت ـ عضو پارلمان اتحاديه اروپا(حزب جپ) - اولا بريت سيونسون ـ عضو پارلمان اتحاديه اروپا(حزب جپ) - شل اريک ـ عضو پارلمان سوئد (حزب جپ) - سيون اريک شوستراند ـ عضو پارلمان سوئد (حزب جپ) - کاميلا شولد ـ عضو پارلمان سوئد (حزب جپ) - تاسو ستافيلدس ـ عضو پارلمان سوئد (حزب جپ) - کارين توربورق ـ عضو پارلمان سوئد (حزب جپ) - تووه فراورود ـ دبير کل اتحاديه جوانان (حزب چپ) - سيسيليا مالمستروم ـ عضو پارلمان اتحاديه اروپا(حزب ليبرال) - بيرقتا اولسون ـ عضو پارلمان سوئد (حزب ليبرال) - اولا شميت ـ عضو هيت مرکزي حزب وعضو سابق پارلمان اروپا (حزب ليبرال) - سيسيليا ويکستروم ـ عضو پارلمان سوئد (حزب ليبرال) - نو آمي سابوني ـ عضو پارلمان سوئد (حزب ليبرال) - توره روبرتسون ـ عضو شوراي شهر مالمو (حزب ليبرال) - کرسيتوفر فييلنر ـ عضو پارلمان اتحاديه اروپا(حزب محافظه کار ـ مدرات) - سيسيليا ماقنيسسون ـ عضو پارلمان سوئد (حزب محافظه کار) - مونا يونسون ـ عضو پارلمان سوئد (حزب سبز) - يان ليندهلم ـ عضو پارلمان سوئد (حزب سبز) - آلکساندر چامبرلاند ـ دبير کل اتحاديه جوانان (حزب سبز) - ّآقفه هانسون ـ عضو پارلمان سوئد (حزب مرکز)- هکان لارسون ـ عضو پارلمان سوئد (حزب مرکز) - يوهان لياندر ـ عضو پارلمان سوئد (حزب مرکز) - کارل سودربرگ ـ دبير کل سازمان اف بين الملل بخش سوئد - نرگز ندائي ـ دبير اتحاديه جوانان ترک آذربايجاني در سوئد

 

3- اعتراض به اعمال خلاف قانون توسط وزارت اطلاعات، نيروهاي انتظامي و سپاه پاسداران در نيمه اول تيرماه 1384

در مورخه 20/4/84 جمعي از فعالين آذربايجان طي نامه سرگشاده به رياست سازمان قوه قضائيه، به اعمال خلاف قانون برخي ارگانها اعتراض کردند.در اين نامه آمده است:

احتراماَ چنانچه استحضار دارند، طي هفته دوم تيرماه جمع كثيري از آذربايجانيها و اهالي ساير استانهاي كشور برحسب رسم و عادت هر ساله در محوطه قلعه جمهور بابك گرد مي‌آيند و ضمن گراميداشت مبارزات مردم اين سامان در برابر خلفاي غاصب و ستمگر عباسي، به تكريم ارزشهاي ملي و فرهنگي خويش مي‌پردازند. اين مراسم همواره در محيطي مملو از صلح و صفا و با شيوه‌هايي كاملا مدني و مسالمت‌جويانه برگزار ميگردد.

معهذا متأسفانه طي يكي دو سال اخير مزاحمتها و حركتهاي ايذايي برنامه‌ريزي‌ شده‌اي از سوي عوامل منتسب به برخي ارگانهاي دولتي بخصوص وزارت محترم اطلاعات، نيروهاي انتظامي و سپاه پاسداران صورت ميپذيرد كه موجبات اخلال در نظم و سلب آسايش و امنيت عمومي و نقض آشكار حقوق اساسي ملت را فراهم مي‌نمايد.

اهم اين موارد به شرح زير ميباشند:

١- تهديد و ارعاب بسياري از شخصيتها (اعم از فعال و غيرفعال در مراسم) از حدود يك هفته قبل از موعد مقرر به منظور بازداشتن آنان از شركت در مراسم.

٢- ممانعت از تشكيل تورهاي مسافرتي و جلوگيري از حركت اتوبوس و ميني‌بوسهاي فوق‌العاده به مقصد كليبر.

٣- ممانعت از حركت خودروها، بازگرداندن آنان از نيمه راه، تفتيش گسترده وسايل شخصي و ضبط برخي از آنها، فيلم‌برداري غيرمجاز از سرنشينان خودروها و... توسط ايستهاي بازرسي متعدد بين راهي آذربايجان شرقي و ساير استانهاي همجوار.

٤- غصب و اشغال بسياري از مكانهايي كه طبق معمول محل اسكان مهمانان بوده ‌است، از جمله هتل بابك و محوطه اطراف آن و جمع‌آوري اجباري خيمة برخي خانواده‌هاي محترم

٥- ممانعت غيرقانوني از ايفاي برنامه‌هاي هنري مردمي و عدم تامين شرايط مساعد براي برگزاري برنامه‌هاي هنري وزارت ارشاد اسلامي و تشكيل نمايشگاه كتاب

٦- برهم زدن قوانين و مقررات مربوط به حفاظت محيط ‌زيست و ميراث ‌فرهنگي از جمله ايجاد آلودگي صوتي، ريختن زباله‌جات، حركت وسايل موتوري در داخل جنگلها و مراتع عمومي و شعارنويسي روي تخته‌سنگهاي محوطه قلعه بابك

٧- ممانعت از كسب اهالي و برچيدن بسياري از دكه‌هاي سرراهي

٨- برچيدن پوشش مخابراتي تلفنهاي همراه در طول روزهاي نهم و دهم تيرماه 1384 در ارتفاعات غربي كليبر

٩- تيراندازيهاي بي‌مورد و ايجاد رعب و وحشت و سلب آسايش از مهمانان بخصوص در ساعات شب

١٠- برخوردهاي ناشايست و خارج از نزاكت برخي از مأموران و ترددهاي غيرمجاز نظاميان و لباس‌شخصي‌ها به حريم چادرهاي خانواده‌ها و فيلم‌برداري مخفي و آشكار از نواميس مردم .

١١- ممانعت از صعود حاضرين (بخصوص افرادي كه نتوانسته‌ بودند همراه خانواده خويش باشند) به قلعه بابك و ايجاد ضرب و شتم گسترده.

١٢- دستگيري افراد بدون ارائه حكم بازداشت از سوي مراجع رسمي و بازجوييهاي غيرمجاز و نامربوط از آنان

١٣- اخذ ضمانت‌نامه و كفالت از مسافريني كه بدون ارتكاب هيچگونه جرمي بطور غيرقانوني دستگير شده‌اند.

گفتني است كه به علت شايعه‌افكنيها و ايجاد تشويش در اذهان عمومي، بسياري از شهروندان پيشاپيش از حق طبيعي خود براي حضور در قلعه بابك محروم گشتند. اين نيز خود نشانگر دامنه وسيع اعمال فشارهاي غيرقانوني‌است.

جناب رئيس بزعم ما اتخاذ چنين تدابيري به صلاح مردم و دين و دولت نيست و نتيجه‌اي جز انباشتن كينه و نفرت و كاشتن تخم تفرقه و نفاق در جامعه ندارد، مضافا اينكه، نحوست اين سياستها دير يا زود گريبانگير بسياري از خدمتگذاران واقعي و عموما صديق كشور نيز خواهدشد و ميتواند منشا بسياري از جرائم جديد در سطح جامعه گردد.

لذا با توجه به تعدي آشكار به حقوق شهروندي، سوء‌استفاده وسيع از ابزارهاي قدرت بر عليه مردم، توهين به شعاير ملي و ارزشهاي تاريخي-فرهنگي شهروندان آذربايجاني، زيرپا نهادن قوانين و مقررات حفاظت محيط زيست و ميراث فرهنگي و اخلال در نظم و امنيت عمومي توسط ارگانهاي فوق‌الذكر كه خود موظف به پاسداري قانون و حفاظت نظم و امنيتند، از آن مقام محترم قضايي تقاضامنديم: دستور فرمايند يك هيئت ذيصلاح جهت بررسي مجموعه اين تخلفات تعيين و به منطقه اعزام گردد.

ضمنا كليه امضاكنندگان اين درخواست آمادگي كامل خود را براي هرگونه همكاري با هئيأت رسيدگي و ارائه مستندات و شواهد مورد نياز اعلام ميدارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بخش هفتم

بيانيه و اعتراضات رسمي تشكل ها و فعالين حقوقي حركت ملي

 

 

 

1- اعتراض مجمع دانشگاهيان آذربايجاني در خصوص احکام صادره براي متحصنين مسجد سرچشمه اردبيل

رئيس شعبه 107 دادگاه جزايي عمومي اردبيل طي حکمي به شماره 194-12/3/84 پرونده شماره 9-107/8 آقايان عباس لساني، محسن رفيع، ناصر دواري،علي سعيدي، جلال تقوي، حسين لساني، مهدي محمدپور و علي آچاک را به جرم تحصن اعتراضآميز عليه سفر غاصبان قرهباغ به اردبيل، در تيرماه 1383 به تحمل 15 ضربه شلاق و پرداخت هشتصد هزار ريال جزاي نقدي محکوم کرده و اجراي اين احکام را طي دو سال آينده تعليق نموده است!
با توجه به اينکه طبق اصل 27 قانون اساسي، اعتراض آرام، مدني و بدون حمل سلاح، به شرط آن كه مخل به مباني اسلام نباشد آزاد است، لذا عمل متحصنين مسجد سرچشمه به حضور عوامل غاصب قره‌باغ در کشور اسلاميمان کاملاً قانوني و ورود اين هيئت مغاير با قانون اساسي و امنيت ملي ميباشد. در حقيقت متحصنين مطابق با اصل 152 قانون اساسي عمل کردهاند و مستوجب پاداش و تشويق ميباشند.
مجمع دانشگاهيان آذربايجاني اعلام ميدارد که اين مجمع از فعاليتهاي مدني و دموکراتيک فعالان حرکت ملي آذربايجان در راستاي احقاق حقوق بحق و قانوني ملت مظلوم آذربايجان حمايت کرده و نسبت به نقض صريح حقوق بشر در کشور هشدار ميدهد. لذا با توجه به اوضاع پيچيده سياسي کشور و منطقه، خواستار دورانديشي مسئولين نسبت به عواقب چنين تصميماتي ميباشيم.
حکم صادره مطابق عدالت نيست لذا از نظر مجمع، حکم صادره هيچ وجاهتي ندارد و عاقلانه‌ترين کاراعلام کان‌لم يکن بودن آن حکم و عذرخواهي رسمي از افراد مذکور مطابق اصل39 قانون اساسي مي باشد.


روابط عمومي مجمع دانشگاهيان آذربايجاني


 

 

 

 

2- بيانيه کانون نشريات دانشجوئي آذربايجان در محکوميت تغيير اسامي تورکي درياچه اورميه

پروژه تاريخي تغيير و جعل هويت ملل غير فارس بويژه تورکهاي آذربايجان، از 84 سال پيش تحت سياست شووينيستي- فاشيستي فارس سازي شروع شده است؛ لاکن متاسفانه در حال حاضر هم پس مانده هاي شووينيست فارس در نهادهاي دولتي و غيردولتي، با بهره گيري از تريبونهاي رسمي و غير رسمي سعي در انکار هويت ملت آذربايجان دارند. لحظه لحظهء تاريخ معاصر يادآور اين سياست دهشتناک است. آشکار است که براي از بين بردن هويت يک ملت بايد حافظه و ميراث تاريخي آن ملت از ميان برداشته شود، بدين منظور همواره خائنان و خودفروختگاني اجير ميشوند تا تاريخ جعل کنند و نامها بتراشند...

تغيير اسامي اصيل تورکي درياچه اورميه به فارسي بدست سازمان آموزش و پرورش آذربايجان غربي نيز در راستاي همين سياست بيشرمانه است. بي شک اين اقدام گستاخانهء آموزش و پرورش نميتواند بدون مجوز و حمايت دولت مرکزي انجام گرفته باشد. کانون نشريات دانشجوئي آذربايجان هم صدا با ساير اقشار ملت آذربايجان، ضمن محکوم کردن اين حرکت نژادپرستانه خواستار اجراي موارد ذيل است:

        اعادهء اسامي اصيل تورکي جزائر درياچه اورميه؛

        اعاده ساير اسامي تاريخي و اصيل آذربايجاني که در گذشته تغيير يافته اند؛

        عذرخواهي رسمي مسئولان وزارت آموزش و پرورش و افشاي عاملان و آمران اين حرکت نژادپرستانه؛

        به رسميت شناختن هويت ملي تورکهاي آذربايجان، اقرار و اعتراف به اعمال سياست آسيميلاسيون بر عليه ملت آذربايجان و تغيير بنيادين اين سياست.

 

 

3- اعتراض مجمع دانشگاهيان آذربايجاني در خصوص تغيير اسامي جزاير درياچه اروميه

بسمه تعالي

رياست محترم جمهوري اسلامي ايران

جناب آقاي سيد محمد خاتمي

انتشار نامهاي از طرف اداره کل آموزش و پرورش استان آذربايجان غربي مبني بر تغيير اسامي اصيل ترکي جزاير درياچه اروميه، بار ديگر اعمال سياستهاي شوونيستي را از طرف پان فارسيستهاي بر جاي مانده از رژيم منحوس پهلوي، عليه اقوام و ملل غيرفارس ايران به منصه ظهور گذاشت. تغيير اسامي جغرافياي مناطق غيرفارسنشين جزو سياستهاي راهبردي رژيم پهلوي از بدو تأسيس به منظور نيل به شعار ملت واحد، زبان واحد و دولت واحد بود که باعث استثمار عظيم فرهنگي و سياسي عليه اقوام و ملل ايران عليالخصوص ملت آذربايجان گرديد که نزديک به نصف جمعيت کشور را شامل ميشدند. اين سياست جنايتکارانه يکي از روشهاي ازبين بردن هويت يک ملت در قرن گذشته بود. اينک در قرن 21 که روشهاي مختلف نسلکشي از جمله نسلکشي فرهنگي در دنيا از بين رفته و بساط حکومتهاي ظالم و ستمگر برچيده شده، انتشار چنين نامهاي آن هم در کشور اسلامي قابلتأمل بوده و نمايانگر حضور افراد فرصتطلب و مدافع سياستهاي شوونيستي در لايههايي از حکومت ميباشد. در صورتي که هر فرد بالغ و آگاه در کشور ميبايست شرايط کنوني کشور و شرايط پيچيده منطقهاي و بين المللي را سنجيده و نسبت به عوامل بروز تنشهاي مختلف در کشور توجه وافري داشته باشد. همچنانکه در چند روز اخير ما شاهد نا آراميهاي گسترده در منطقه خوزستان بوديم. ادامه چنين روندي در کشور باعث افزايش شکافهاي قومي و بروز حوادث تلخي خواهد بود که جبران آنها ديگر به هيچ عنوان امکانپذير نخواهد بود. در حقيقت ادامه اينگونه سياستها مفهوم عبارت همبستگي ملي و مشارکت عمومي را در ماههاي آغازين سال جاري زير سوال خواهد برد.

مجمع دانشگاهيان آذربايجاني با انزجار شديد از ادامه سياست نسلکشي فرهنگي، از آن رياست محترم، مسئولين مربوطه و نمايندگان اقوام و ملل بويژه آذربايجان در مجلس شوراي اسلامي ميخواهد که نسبت به اينگونه تحرکهاي مشکوک صورت گرفته از طرف برخي از دستاندرکاران اجرايي کشور واکنش نشان داده و اعتراض رسمي ملت آذربايجان را به گوش همه مسئولين برسانند. بي شک عدم پي گيري مسببين اين حوادث تلخ، زمينه را براي فراگير شدن استراتژي گريز از مرکز براي اقوام و ملل ايران پديد آورده و بالکانيزه شدن کشور را سبب خواهد گرديد. ما خواهان استفاده رسمي از اسامي اصيل مناطق غيرفارسنشين بوده، خواستار پايان دادن به اينگونه جنايتهاي فرهنگي در کشور هستيم. اميد است با پيگيري وافر افراد دلسوز، عوامل خودسرو تفرقهافکن به سزاي اعمال خود رسيده و ريشه چنين اعمال جنايتکارانه در کشور خشکانده شود.


مجمع دانشگاهيان آذربايجاني
1384/1/31


رونوشت:
- نمايندگان آذربايجان در مجلس شوراي اسلامي

- استانداري آذربايجان غربي

- اداره آموزش و پرورش استان آذربايجان غربي

 

 

 

 

4- بيانيه دانشجويان هويت خواه دانشگاه تبريز در اعتراض به تغيير اسامي تورکي جزاير درياچه اورميه

پروژه تاريخي تغيير و جعل هويت ملل غير فارس، به ويژه تورکهاي آذربايجان، از 84 سال پيش تحت سياست شووينيستي- فاشيستي فارس سازي شروع شده است؛ ليکن متاسفانه در حال حاضر هم پسمانده هاي شووينيست فارس در نهادهاي دولتي و غير دولتي، با بهره گيري از تريبونهاي رسمي و غير رسمي سعي در انکار هويت ملت آذربايجان دارند. لحظه لحظهٔ تاريخ معاصر يادآور اين سياست دهشتناک است. آشکار است که براي از بين بردن هويت يک ملت بايد حافظه و ميراث تاريخي آن ملت از ميان برداشته شود. بدين منظور همواره عده اي به جعل تاريخ مي پردازند و نامهاي تازه اي مي آفرينند. آيا تغيير اسامي اصيل تورکي درياچه اورميه به فارسي به دست سازمان آموزش و پرورش آذربايجان غربي نيز در راستاي همين سياست بوده است؟ آيا اقدام زشت آموزش و پرورش ميتواند بدون مجوز و حمايت دولت انجام گرفته باشد؟ ما دانشجويان اذربايجاني همصدا با ساير اقشار ملت آذربايجان، ضمن محکوم کردن اين حرکت نژادپرستانه خواستار اجراي موارد ذيل هستيم:

1)      اعاده اسامي اصيل تورکي جزاير درياچه اورميه؛

2)      اعاده ساير اسامي تاريخي و اصيل آذربايجاني که در گذشته تغيير نام يافته اند؛

3)      عذرخواهي رسمي مسئولان وزارت آموزش و پرورش و افشاي عاملان و آمران اين حرکت نژادپرستانه؛

4)      به رسميت شناختن هويت ملي تورکهاي آذربايجان.

 تحويل به:

1-      استانداري محترم آذربايجان غربي

2-      اداره کل آموزش و پرورش استان

رونوشت: نمايندگان آذربايجاني مجلس شوراي اسلامي

اعتراض دانشجويان دانشگاه علوم پژشكي اورميه نسبت به تغيير نامهاي جغرافيايي و تاريخي آذربايجان

آذربايجان بدليل برخورداري از موقعيت ممتاز جغرافيايي و نعمات سرشار خدادادي، همواره مورد توجه و وسوسه اقوام و ملت هاي ديگر بوده است و هر كدام به نوعي و در مقاطعي جهت تصرف و اشغال اين اراضي بكر، كمر همت بسته، يورش ها آورده، تاراجها كرده و قتل عامها به راه انداختهاند. ولي در نهايت با خفت و خواري مجبور به فرار و يا محكوم به تسليم شده اند. نيمه شمالي آن علاوه بر جمهوري آذربايجان بين ارمنستان، گرجستان، و جنوب روسيه تقسيم شد و در نيمه جنوبي نيز روزي زنجان از آن جدا گرديد و فردايش اردبيل، قطعاتي ضميمه گيلان شد، بخش هايي ديگر در قالب استان همدان، قزوين، قم و از آن جدا گشت و شهرهاي زيبا و استراتژيكي از آن نيز در محدوده جغرافيايي استان كردستان داخل گرديد.

اسامي كهن جغرافيايي، پيرو سياست تركي زدايي و فارسيزه كردن به اسامي فارسي و ديگر اسامي غير تركي تغيير نام يافتند. ديروز توفارقان به آذرشهر، سويوق بولاق به مهاباد، قره داغ به ارسباران و امروز خانا به پيرانشهر، شوت به ايرانسر و درياي خزر به درياي مازندران و اين همه در جهت تحريف قدم به قدم هويت تركي آن و تقسيم مرحله به مرحله آن بين ديگران صورت گرفت.

چندي پيش اداره كل آموزش و پرورش استان آذربايجان غربي، طي اقدامي مشكوك و مسموم و شايد جهت خود شيريني به اربابان مركز نشينشان، با تهيه ليستي بدست كارشناسان خبره! خود اسامي قديمي و تركي دهها جزيره كوچك و بزرگ در درياچه هميشه ترك اورميه را به اسامي فارسي و من در آورده تغيير داده و در قالب بخشنامههايي به ادارات   آموزش و پرورش و مدارس استان آذربايجان غربي جهت استفاده دبيران و دانش آموزان و در واقع براي سوء استفاده   و مراجعه روشنفكر نمايان بيگانه و مدعيان اراضي تاريخي آذربايجان، ابلاغ نموده است.

جاي بسي تاسف و شگفتي است كه اداره آموزش و پرورش استان محروم و دردمند آذربايجان غربي بجاي ارائه راهكارهاي منطقي و واقعي براي تدريس و آموزش رسمي زبانهاي مادري اين منطقه به كودكان محروم و ستمديده آذربايجان و ريشهكن كردن معضل بيسوادي و بيگانگي مردم عادي با زبان تحميلي فارسي، در اقدامي كاملا متضاد، خود ريشه بر واقعيتهاي تاريخي اين خطه وارد كرده و آتش بيار معركه اي مي شود كه سناريوي آن يك قرن پيش به پيشنهاد استعمار انگليس و بدست رضاخان و ايادي نژادپرست او مرحله به مرحله در صحنه اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و سياسي ايران به روي پرده رفت و زمينه ساز بحران هويتي عميق و بالقوه   ويرانگري شد كه امروز اكثريت مردم ايران با آن دست به گريبانند.

ما دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي اورميه ضمن اعتراض به اين اقدام نسنجيده اداره كل آموزش و پرورش استان آذربايجان غربي ، خواستار لغو بخشنامه موجود و اعاده تمامي اسامي واقعي و قديمي جزيره هاي درياچه اورميه و ديگر مكانهاي تاريخي آذربايجان هستيم.

 

اعتراض جمعي ازمطبوعاتيان ، هنرمندان و فعالين فرهنگي و اجتماعي اورميه به تغيير نام جزاير درياچه اورميه

در آغازين سالهاي هزاره سوم در حاليکه بسط آزادي ، رعايت حقوق بشر و تحکيم اصول دموکراسي حتي در کشورهاي توسعه نيافته جهان مورد توجه جدي قرار گرفته و در اين راستا اقدامات تحسين برانگيز و شايسته اي انجام مي گيرد، متاسفانه در اين کشور هر از چند گاهي شاهد اقدامات نسنجيده، خام و غير منطقي مسئولين براي ايجاد نفاق و تفرقه در بين شهروندان جامعه هستيم!

انتشار خبر مربوط به صدور بخشنامه آموزش و پرورش استان آذربايجان غربي مبني بر تغيير اسامي ترکي جزاير درياچه اورميه در روزهاي اخير سبب بروز اعتراضات و مخالفتهاي گسترده اي در ميان اقشار مختلف مخصوصا جامعه فرهنگي آذربايجان شده است. دردناکتر آن است که چنين اقدام غير علمي از سوي نهادي صادر شده است که اصولا ميبايستي محلي براي صدور انديشه سالم، آگاهي و معرفت باشد. واقعيت اين است که ديگر در عصر آگاهي انسانها هيچ محملي براي تحريف و تغيير هويت  فرهنگي و تاريخي ملتها متصور نيست.

سياست تغيير و تحريف نامهاي خاص موجود در فرهنگ و تاريخ آذربايجان که از زمان استبداد رضاخاني تاکنون ادامه داشته است _ از طرف هر نهاد و مسئولي که باشد _ نقض آشکار حقوق بشر و توهين فاحش به فرهنگ، تاريخ و زبان آذربايجان محسوب مي شود.

ما جمعي از روزنامه نگاران، هنرمندان و فعالين ادبي، علمي و فرهنگي اورميه ضمن هشدار به مسئولين امر در خصوص ابعاد و پيامدهاي چنين اعمال مشکوک و تفرقه برانگيز خواستار عذرخواهي و توضيح رسمي مسئولين اداره آموزش و پرورش استان آذربايجان غربي جهت روشنگري موضوع به حضور ملت آگاه آذربايجان هستيم.

 

رونوشت :

ـ اداره آموزش و پرورش استان آذربايجان غربي  

ـ استانداري استان آذربايجان غربي

ـ سازمان برنامه و بودجه استان آذربايجان غربي

ـ سازمان محيط زيست استان آذربايجان غربي

ـ سازمان ايرانگردي و گردشگري استان آذربايجان غربي

 

 

 

بيانيه مجمع دانشگاهيان آذربايجاني در مورد نسل كشي مسلمانان و حوادث 24 آوريل2005

 

همه ساله در 24 آوريل، ارامنه ميهن اسلاميمان، با مطرح نمودن ادعاي واهي خويش مبني بر نسلکشي اسلاف خود توسط دولت عثماني، جهت محکوم نمودن اين به اصطلاح کشتار!؟، دست به اعمالي از جمله تظاهرات خياباني، نصب پوستر، پخش تراکت، برپائي نمايشگاه و تجمع در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران ميزنند. اين در حالي است که طبق اسناد موثق علمي، به وضوح اثبات گرديده است که چيزي به اسم نسلكشي ارامنه در دوران عثماني وجود نداشته و آنچه که اتفاق افتاده كشتار متقابل و مقاتله است که در نتيجه تعرض همزمان قواي روسيه و نيروهاي ارمني به شرق امپراطوري عثماني و جنگ خونين بين قواي تزار ـ داشناك و ارتش عثماني صورت گرفته است و تعدادي از ارامنه توسط ارتش عثماني به قتل رسيده و حدود 2 الي 5/2 ميليون نفر مسلمان نيز کشته شدهاند.

چيزي که همه تاريخنگاران و خود ملل ساکن در بالكان و قفقاز و خاورميانه و شمال آفريقا بر آن اتفاق دارند نژادپرست نبودن امپراتوري عثماني ميباشد. اساساً در تمامي اسناد و مدارک علمي که بدون غرضورزي سياسي نوشته شدهاند، اين امپراتوري به مداراي قومي بارز و بيهمتايي، مخصوصاً در مورد غيرمسلمانان و غيرتركها، مشهور بوده است. بطوريکه در امپراطوري عثماني به ارامنه "اتباع صادقيه" گفته ميشد و در ميان مردم به جاي واژه ارمني واژه "هايک" استفاده ميشد.

ارامنه در حالي اين ادعا را مطرح ميکنند و به بهانه 24 آوريل اوراق مشکوک و جعلي خويش را در معرض ديد عموم قرار ميدهندکه خود برگهاي خونين و ننگيني در تاريخ بشريت از خود به جاي گذاشتهاند. طي مدت کوتاهي صدها هزار نفر از مردم بيگناه را که خانههاي خود را در اختيار آنان قرار داده بودند قتل عام نموده و عده کثيري از آنان را نيز آواره کردند. قتل عام بيش از دهها هزار نفر از مردم بيدفاع و مظلوم آذربايجان غربي ايران به عنوان نخستين نسلکشي